15:39 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Sunt de neoprit Horia Tecău şi Simona Halep, în semifinale la Roma

18 May, 2013 00:00 1410 Marime text
Horia Tecău şi Simona Halep, reprezentanţii Constanţei la turneul de tenis de la Roma, s-au calificat ieri în semifinalele competiţiei.

În sferturile probei de dublu masculin, Tecău şi Max Mirnâi (Belarus) au dispus cu 7-6, 6-4 de perechea Robert Lindstedt (Suedia) / Daniel Nestor (Canada), cei doi fiind foştii parteneri ai învingătorilor. La simplu feminin, Halep (numărul 64 mondial) şi-a continuat seria senzaţională şi a eliminat-o şi pe Jelena Jankovic (Serbia, nr. 18 WTA), câştigătoarea din 2008 a întrecerii, după o victorie cu scorul de 4-6, 6-0, 7-5, meciul durând două ore şi 34 de minute. Meciul Simonei a fost unul nemaipomenit, constănțeanca reușind să câștige după ce a salvat două mingi de meci în setul decisiv, la scorul de 5-4 pentru Jankovic. În același set trei, Simona a revenit de la 0-3 la game-uri! „Mi-am schimbat tactica după primul set, pentru că nu mai aveam ce pierde. Am crezut în mine până la final”, a declarat Halep, care va întâlni astăzi în penultimul act liderul mondial, americanca Serena Williams. Până acum, cele două jucătoare s-au mai întâlnit o singură dată și a câștigat Serena.