06:53 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Puştii de la Academia Hagi au câştigat „Cupa Mauro”

05 Mar, 2013 22:58 2050 Marime text
Echipa copiilor născuţi în anul 2004 de la Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi” (antrenor - Cosmin Constantin; director tehnic - Constantin Mareş) a cucerit „Cupa Mauro”, întrecere desfăşurată la Călăraşi. Constănţenii au dispus în finală de Atletic Junior Călăraşi, după loviturile de departajare. Academia a triumfat şi la categoriile premiilor individuale, unde Ştefan Duţu a fost desemnat cel mai bun jucător al turneului.
La concursul călărăşean, Academia Hagi a încheiat faza grupelor cu victorii pe linie: 3-0 cu Viitorul Focşani (au înscris Andrei Borza, Denis Ciobanu, Ştefan Duţu), 6-0 cu Stars Brăila (Ştefan Duţu 2, Denis Ciobanu 2, Horia Marin, Ionuţ Muşat), 8-1 cu Steaua Dunării Galaţi (Andrei Borza 3, Ştefan Duţu 2, Ionuţ Muşat 2, Horia Marin).
În ultimul act, constănţenii s-au confruntat cu echipa clasată pe locul întâi în cealaltă grupă, Atletic Junior Călăraşi (formaţia gazdă). La finele timpului regulamentar de joc, scorul a fost egal 2-2 (pentru Academie au înscris Ştefan Duţu şi Alexandru Burcă). Au urmat loviturile de departajare, unde AH s-a impus cu 2-0, prin reuşitele lui Andrei Borza şi Ionuţ Muşat. Lotul câştigătoarei este: Ştefan Iuruc - portar, Ştefan Duţu, Horia Marin, Ionuţ Muşat, Andrei Găliceanu, Andrei Borza, Alexandru Burcă, Denis Ciobanu - jucători de câmp.

Sursa foto: Academia Hagi