06:20 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CS Năvodari a învins şi RC Bârlad, după un meci cu 15 eseuri

01 May, 2017 00:00 3350 Marime text
Liderul Diviziei Naţionale de rugby, CS Năvodari, a realizat sâmbătă o nouă victorie în campionat, dispunând pe teren propriu, în etapa a 12-a, de RC Bârlad, cu 55-38.

După 36-12 la pauză în favoarea gazdelor, oaspeții au început mai bine repriza secundă și au reuşit trei eseuri (toate transformate), astfel că, în minutul 55, dobrogenii mai aveau doar trei puncte avans, scor 36-33. La acest moment, CS Năvodari și-a reluat jocul sigur și eficient, reuşind să obțină a 11-a victorie stagională. Raportul încercărilor a fost 9-6, iar al transformărilor - 5-4.

Pentru dobrogeni au punctat: Ionuț Puișoru, Ionuț Prodan, Iulian Zapan (câte două eseuri), Nicu Ignea (un eseu și patru transformări), Constantin Gheară, Marian Niță (câte un eseu) și Alexandru Trandafir (o transformare).

Punctele echipei RC Bârlad au fost reușite de George Mătase (două eseuri), Tachel Justian, Mihai Banu, Mihai Anichițoae, Marius Tei (câte un eseu) şi Gabriel Rupanu (patru transformări).

CS Năvodari (antrenori, Cornel Suciu, Cristian Husea şi Virgil Năstase) conduce în clasament cu 55 de puncte, iar etapa viitoare, sâmbătă, 6 mai, va juca tot la Năvodari, de la ora 12.00, cu Stejarul Buzău, echipa de pe locul trei, cu 40 de puncte.

Sursa foto: Facebook (CS Năvodari)