05:35 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ce a decis arbitrul Doi fotbalişti s-au luat la bătaie la Siminoc, iar terenul a devenit un viespar

02 Apr, 2014 00:00 1764 Marime text
Meciul de fotbal Voinţa Siminoc - Castelanii Castelu, din etapa a 15-a a Seriei Sud din Liga a V-a a judeţului Constanţa, a fost oprit în minutul 80 de arbitrul Eduard Ioniţă şi nu a mai continuat. Totul a pornit de la o bătaie între un jucător de la gazde şi unul de la oaspeţi. În evenimente au intervenit ceilalţi fotbalişti şi alte persoane, iar arbitrul a considerat că cel mai bine este să fluiere finalul partidei. „Cei doi jucători şi-au împărţit pumni şi picioare, iar dintre ceilalţi nu ştiai cine vrea să aplaneze conflictul şi cine vrea să lovească. Majoritatea celor care interveneau aveau intenţia să liniştească lucrurile, fără succes însă.

Pe gazon era un viespar. Pe teren au intrat şi doi spectatori (unul dintre ei am înţeles că era tatăl unui fotbalist). Au intervenit apoi şi trei poliţişti, şi antrenorii, încercând să-i calmeze pe jucători. Până la urmă, conflictul s-a aplanat. Totul a durat patru - cinci minute”, a declarat observatorul meciului, Gheorghe Pârvu. Scorul la care meciul a fost oprit era 3-2 pentru echipa din Siminoc. „Până la altercaţia din minutul 80 nu se înregistrase nicio problemă, se arătaseră doar două cartonaşe galbene. Arbitrajul a fost foarte bun, l-am felicitat pe Eduard Ioniţă. Oaspeţii au condus cu 2-0, iar la pauză scorul a fost egal, 2-2. Siminoc a trecut în avantaj în urma unui penalty acordat corect. Centralul le-a dat cartonaş roşu (oprindu-le carnetele de legitimare) celor doi jucători care s-au bătut, numărul 5 de la oaspeţi şi numărul 10 de la gazde, iar eu am depus raport suplimentar“, a mai spus Gheorghe Pârvu.