Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
12:56 07 04 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FOTO Prețurile la pompă au scăzut începând de astăzi. Cât plătesc șoferii din Constanța pentru motorină

ro

07 Apr, 2026 11:24 796 Marime text




Începând de astăzi, 7 aprilie 2026, intră în vigoare ordonanța de urgență adoptată de Guvern care prevede scăderea temporară a accizei la motorină. Măsura are ca scop sprijinirea șoferilor pe fondul crizei actuale de pe piața petrolului și a carburanților.

Astfel, acciza la motorina standard se reduce începând de astăzi cu 30 de bani pe litru, respectiv 36 de bani cu TVA inclus, ceea ce înseamnă un cost mai mic pentru consumatorii din România.
 
Ce prețuri au carburanții astăzi la stațiile PECO din Constanța
 

La stațiile Lukoil, un litru de motorină costă între 10,02 și 10,84 lei. Benzina Euroluk 95 se vinde cu 9,23 lei pe litru, iar benzina 100 Ecto costă 9,93 lei.


 
La Socar, prețul motorinei este de 10,13 lei, respectiv 10,53 lei pe litru. Benzina se comercializează cu 9,23 lei și 9,83 lei pe litru.



 
La Rompetrol, motorina se vinde între 10,28 și 11,09 lei pe litru, iar benzina are un preț de 9,20 lei, respectiv 9,69 lei.



La MOL, un litru de motorină costă 10,03 lei, iar benzina se vinde cu 9,23 lei pe litru.




La Petrom, prețul motorinei este de 9,93 lei pe litru, iar benzina se comercializează cu 9,12 lei.



Declarația purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu, din data de 3 aprilie 2026

„Primul punct - ordonanța de urgență privind reducerea temporară a nivelului accizei aplicabil motorinei standard și instituirea contribuției de solidaritate asupra veniturilor din comercializarea țițeiului și a produselor energetice obținute din prelucrarea țițeiului extras de pe teritoriul României. Ce stabilește această ordonanță de urgență: acciza la motorina standard comercializată pe piața internă va fi redusă temporar, pe perioada declarată a crizei pe piața petrolului și a carburanților, cu 30 de bani pe litru, 36 de bani în total, cu tot cu TVA, respectiv de la 2.804,29 de lei la 1.000 de litri, la 2.504,29 lei pe 1.000 litri și de la 3.318,74 de lei tona la 2.963,7 lei tona. Această reducere se aplică începând cu intrarea în vigoare a ordonanței de urgență pe perioada declarată de criză pe piața petrolului și carburanților.”, a precizat, la data de 3 aprilie 2026, purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu.

Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii