00:59 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie in ultimele secunde pentru RCJ Farul

12 Apr, 2010 02:30 781 Marime text
După succesul în primul meci al sezonului împotriva formaţiei Poli Iaşi, elevii lui Mircea Paraschiv s-au impus cu mari emoţii în deplasarea de pe Bega, în faţa celor de la RCM Timişoara, partidă contând pentru etapa a III-a a Diviziei Naţionale. Deşi erau favoriţi înainte de această partidă, constănţenii s-au chinuit serios în faţa echipei timişorene. Gazdele au preluat conducerea după doar cinci minute, scor 3-0, după ce au transformat o lovitură de pedeapsă. Replica dobrogenilor s-a lăsat aşteptată până în prelungirile primei reprize, când elevii lui Mircea Paraschiv au reuşit un eseu, netransformat. Formaţia pregătită de Mircea Paraschiv s-a desprins în debutul actului secund, scorul devenind 10-3. Gazdele nu au cedat însă şi au revenit în avantaj prin Preda, cu un eseu şi o lovitură de pedeapsă transformată, după ce Fântânaru marcase şi el două puncte. Lovitura decisivă a survenit la ultima fază de atac a meciului, Farul izbutind, după un atac prelungit, să culce încă o dată balonul în terenul de ţintă al rugbiştilor bănăţeni şi să se impună cu 15-13. După meci, tehnicianul Farului a fost extrem de fericit de victorie declarând că experienţa jucătorilor săi a făcut diferenţa. După această victorie, RCJ Farul ocupă locul secund în clasamentul Diviziei Naţionale, cu 9 puncte. Lider este în continuare Steaua, care are un meci în plus disputat.