00:01 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Şanse minime de calificare în optimile Ligii HCM, învinsă la limită în Bosnia

28 Feb, 2011 02:10 1384 Marime text
hcm.jpgFormaţia constănţeană a coborât pe ultimul loc în Grupa D, cu patru puncte

Campioana României la handbal masculin, HCM Constanţa, este ca şi eliminată din Liga Campionilor după ce a fost învinsă sâmbătă, în deplasare, de formaţia bosniacă HC Bosna Sarajevo, scor 23-24 (13-11), în penultimul meci din grupa D a celei mai importante competiţii europene intercluburi.

Cu un moral ridicat după jocul bun prestat în acest debut de an, elevii lui Ion Crăciun au început bine partida de la Sarajevo şi au preluat conducerea după nouă minute de joc. HCM a continuat să fie cârma partidei şi în minutul 18, când constănţenii aveau deja trei goluri avans, scor 8-5, pe fondul unei apărări exacte, dar şi a intervenţiilor salvatoare ale portarului Mihai Popescu. Ecartul de pe tabelă s-a majorat constant ajungând în minutul 28 la cea mai mare diferenţă înregistrată până atunci, scor 13-7 pentru HCM. Din păcate, relaxarea de pe finalul primei părţi a echipei constănţene a costat-o, pentru că bosniacii au redus din handicap, înscriind nu mai puţin de trei goluri într-un minut. Astfel, la pauză, scorul de pe tabelă arăta 13-11 pentru HCM. Debutul reprizei secunde a aparţinut de data aceasta gazdelor, HC Bosna egalând în minutul 36, scor 14-14, trupa lui Ion Crăciun nereuşind să-şi revină din şocul de pe finalul primului mitan. Cele două formaţii au continuat să meargă cap la cap, tabela arătând scorul de 19-19, în minutul 49. Încurajată de un public pătimaş, campioana Bosniei a preluat conducerea, scor 20-19, însă Buricea a restabilit repede egalitatea când mai erau zece minute din meci. Pe rând, Angelovski şi Sadoveac au menţinut HCM-ul cu un pas în faţa adversarilor, astfel că în minutul 56 scorul era 22-21 în favoarea campioanei României. Cel mai bun jucător al gazdelor, Karacic, a readus egalitatea, 22-22, iar cu două minute înainte de final bosniacii au mai înscris o dată, ducând scorul la 23-22 în favoarea lor. Bosna a mai avut ulterior un jucător eliminat, dar Sadoveac a ratat copilăreşte de pe extrema dreaptă, deşi gazdele aveau doar patru jucători pe semicerc. Kapisoda a spulberat apoi orice speranţă a elevilor lui Ion Crăciun de a mai obţine un rezultat pozitiv, marcând de la punctul de 7 metri, cu 40 de secunde rămase din meci (scor 24-22). Totuşi, HCM a marcat repede, iar la ultimul atac Stavrositu, cel care a înscris golul victoriei din meciul tur, a ratat şi HCM a trecut pe lângă o mare oportunitate de a rescrie istoria şi de a merge în optimile de finală ale Ligii Campionilor, partida încheindu-se cu victoria celor de la Bosna Sarajevo, scor 24-23. Cei mai buni marcatori ai HCM-ului au fost Angelovski, cu şase reuşite, urmat de Buricea, cu cinci goluri şi Toma cu patru. De partea cealaltă, Karacic a fost golgheterul întâlnirii, cu 11 reuşite. În urma acestui eşec, HCM Constanţa a coborât pe ultimul loc în grupa D, cu patru puncte, în timp ce Bosna a urcat pe patru, cu cinci puncte. Şansele constănţenilor de a accede în faza următoare a competiţiei sunt aproape nule, Toma şi compania având nevoie de o victorie în ultima partidă din grupă contra celor de la Ciudad Real pentru a mai spera la o eventuală calificare.