09:54 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE. Constanța Gimnasta Andreea Preda, în două finale la Cupa Mondială. Pe ce loc s-a clasat la paralele

25 May, 2024 18:39 1208 Marime text

Gimnasta Andreea Preda, de la CSM Constanța, s-a calificat în două finale la Cupa Mondială Challenge de la Varna (Bulgaria), la paralele și la bârnă.
.
În finala de la bârnă, care se va disputa duminică, 26 mai 2024, sportiva de pe litoral a acces cu cea mai mare notă din calificări, 13,250.

În finală la paralele, astăzi, 25 mai 2024, Andreea Preda s-a clasat pe locul 6, cu 12.900 (D-5.4).

Verificare utilă a Andreei Preda la Cupa Mondială Challenge de la Varna în perspectiva concursurilor de selecție pentru un loc în echipa României.

În finala la paralele ea s-a clasat pe locul 6 cu 12.900 (D-5.4).

Aur pentru Elisabeth Seitz-14.400, argint Yelizaveta Hubareva (Ucraina)-13.500, bronz Rose Woo (Canada) 13.366.

Maine, Andreea va concura în finala la bârnă, aparat la care s-a calificat cu primul punctaj.

Mult succes, Andreea!, este mesajul Federației Române de Gimnastică.

La sol, Andreea Preda (originară din comuna Costinești, județul Constanța) a fost a 16-a în calificări, cu 12,300.

UPDATE:

În finala la bârnă, Andreea Preda s-a clasat pe locul 7, componenta lotului olimpic de la Deva fiind notată cu 10.766.

Medaliile au fost obținute de Lucie Henna (Franța)-13.066 - aur, Diana Lobok (Ucraina) - 13.033 - argint, Adela Balcova (Slovacia) si Ruby Evans (Marea Britanie) -12.866 - bronz.

Sursa foto: Facebook (Federația Română de Gimnastică)

Gimnasta Andreea Preda și rugbystul Dragoș Ser, diplome de merit din partea Primăriei Costinești (GALERIE FOTO)