00:00 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Remiza fara valoare la Ploiesti

29 Mar, 2010 03:46 927 Marime text

farul.jpgFormaţia pregătită de Ştefan Stoica a coborât pe locul 4 în clasament, la două puncte de ultimul loc care asigură promovarea

După două eşecuri consecutive, „marinarii" nu au reuşit să obţină decât un rezultat de egalitate în deplasarea de la Ploieşti, în compania Petrolului, meci contând pentru etapa a XXI-a a Ligii a II-a, Seria I.

Fără susţinere din tribune şi dornici să nu piardă legătura cu primele două poziţii, elevii lui Ştefan Stoica au deschis scorul repede. Astfel, după numai cinci minute scurse din meci, Fatai recuperează o minge la mijlocul terenului, îi pasează lui Cristocea, care trimite până la Pantelie, iar mijlocaşul constănţean înscrie cu un şut puternic la colţul lung. Petrolul reia atacurile la poarta lui Sardescu, portarul Farului având într-un interval de doar cinci minute, două intervenţii foarte bune în faţa fostului jucător al Stelei şi al lui Dinamo, Opriţa. Constănţenii încearcă să dea replica prin Fatai, însă şutul său din interiorul careului trece pe lângă poartă. Gazdele reuşesc în minutul 32 să egaleze, după ce Cosic îl învinge pe Sardescu cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Cataramă. După primirea golului, Farul revine în joc dominând ultima parte a primei reprize, însă fără rezultate notabile. După pauză, jocul scade din intensitate, totul transformându-se într-o luptă oarbă pentru minge la mijlocul terenului. Prima ocazie periculoasă a părţii a doua se petrece abia în minutul 72, când Sardescu se evidenţiază, iar la şutul spectaculos din voleu al lui Cristi Vlad, respins de sub bară de goalkeeper-ul Farului. Până la final, doar Măţel mai pune în pericol scorul de tabelă, după ce execuţia sa din lovitură liberă este respinsă cu emoţie de portarul gazdelor. Derbiul etapei se încheie astfel cu scorul de 1-1, iar Farul coboară pe locul 4 în clasamentul Seriei I, cu 36 de puncte, după ce, Săgeata Stejaru, cu cele trei puncte obţinute la Râmnicu Sărat, a urcat pe poziţia a treia, la egalitate de puncte cu Sportul Studenţesc (38). Petrolul, în schimb, urcă pe locul 5, la două puncte distanţă de „marinari". Tehnicianul Farului, Ştefan Stoica, a început partida cu următoarea formulă de echipă: Sardescu - Măţel (căpitan), Ninu, Larie, Mendy, Teekloh, Bogdan Andone, Cristocea, Pantelie (min. 59 - Soare), Cosmin Matei (min. 90 - Tudorache) şi Fatai (min. 88 - Păcuraru). Următoarea partidă a formaţiei de pe litoral va avea loc sâmbătă la Constanţa, când „marinarii" vor primi vizita echipei FC Snagov. În celelalte partide ale etapei cu numărul 21 s-au înregistrat rezultatele: FC Snagov - Sportul Studenţesc 2-2, Tricolorul Breaza - Delta Tulcea 1-0, CSM Râmnicu Sărat - Săgeata Stejaru 0-2, Steaua II - Dunărea Galaţi 1-0, Dunărea Giurgiu - Dinamo II 2-4, Gloria Buzău - FCM Bacău 3-1, Concordia Chiajna - Cetatea Suceava 3-0 şi Victoria Brăneşti - FC Botoşani 1-0.