23:59 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Performante notabile ale sportivilor constanteni cu handicap

14 Apr, 2010 03:11 1319 Marime text
În perioada 08-10 aprilie, o delegaţie a sportivilor constănţenidin cadrul Asociaţiei Sportive Judeţenepentru Persoane cu Handicap a fost prezentă la Galaţi, la o serie de competiţii sportive organizate de Sporting Club Galaţi. Prima a fost Cupa Danubius, întrecere la care au participat 12 sportivi la patru discipline sportive: baschet în fotoliu rulant, tenis de masă, popice şi atletism (deplasabili şi fotoliu rulant). Rezultatele obţinute de sportivii constănţeni sunt următoarele: Adriana Olteanu(locul 1la suliţă şi greutate - fotoliu rulant şi locul 2 la 100 metri - fotoliu rulant), Nicuşor Toader (locul 1 lagreutate - deplasabili), Ion Gembăşanu (locul 3la tenis de masă - fotoliu rulant) şi echipa debaschet (locul IV - fotoliu rulant). În clasamentul pe echipe, asociaţia constănţeană a ocupat locul 4. Alături de Cupa Danubius, Comitetul Naţional Paralimpic Român a organizat Campionatul Naţional de Powerlifting, unde sportivii noştri au obţinut următoarele rezultate: Erchin Ali (campion naţional, categoria 90 kg),Ion Gembăşanu(locul 2, categoria +100 kg), Daniel Mirica (locul 2, categoria 90 kg),Mihai Caragea (locul 2, categoria 85kg), Daniel Mititelu (locul 3, categoria 60 kg). Aceste rezultate vin după ce primarul Constanţei, Radu Mazare, a oferit zece cărucioare reprezentanţilor Asociaţiei Judeţene a Sportului pentru Persoane cu Handicap, pentru a le folosi în competiţiile sportive. Municipalitatea a cheltuit 20.000 de lei pentru achiziţionarea acestora, sprijin promis de anul trecut când primarul a inaugurat Clubul Persoanelor cu Handicap.