07:18 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

O remiza pretioasa

25 Apr, 2003 00:00 1008 Marime text

Rulmentul Brasov - Tomis Constanta 26-26 (15-12)

Handbalistele de la CS Tomis Constanta au obtinut ieri, in deplasare, o remiza extrem de importanta in incercarea de a se salva de la retrogradare. La capatul unui meci bun facut de ele, elevele antrenorului Dumitru Musi au terminat la egalitate partida de la Brasov, cu Rulmentul, scor 26-26. Ele si-au impus ritmul inca de la inceputul meciului, conducand la doua-trei goluri diferenta. O pana de curent ce a tinut aproximativ cinci minute a avut rolul de a le trezi din "amorteala" pe brasovence, care au redus din handicap si au preluat conducerea pana la pauza (15-12). Profitand de greselile din apararea brasoveana, CS Tomis si-a revenit rapid egaland la 20-20, in minutul 44. Finalul a fost unul de infarct, ambele echipe conducand rand pe rand ostilitatile. Inainte cu cinci minute de fluierul final, scorul le era favorabil constantencelor, 24-25, insa Detesan a reusit egalarea, iar un minut mai tarziu, Peta a transformat o lovitura de la 7 metri, ceea ce a facut ca Rulmentul sa treaca in avantaj cu 26-25, dar, in ultimele secunde, pe un atac succesiv, Jerebie a reusit sa marcheze golul egalizator. Pentru Tomis au marcat: Galca (11), Osman (5), Vaduva (4), Moldoveanu (3), Mazur (1), Jerebie (1), Borcan (1), in timp ce de la gazde s-au remarcat Peta (10) si Radu (9).