16:59 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Mai greu decat se asteptau

25 Apr, 2005 00:00 749 Marime text
CS Tomis Constanta ramane pe locul patru al clasamentului Ligii Nationale de handbal feminin, dupa ce sambata, in etapa a 21-a, a invins pe teren propriu, cu scorul de 26-24 formatia HCM Roman. Replica handbalistelor moldovence a fost una mult mai puternica decat se astepta, existand chiar momente in care victoria gazdelor a fost pusa sub semnul intrebarii. La pauza, fetele pregatite de Dumitru Musi conduceau cu doar doua goluri diferenta, 14-12. Cu un minut inainte de final, Tomis avea un singur punct avantaj (25-24) si pentru o clipa, suporterii constanteni s-au temut ca favoritele lor pot rata victoria. A venit insa un nou gol si intalnirea s-a incheiat cu un nou succes al handbalistelor noastre. Cele mai bune marcatoare au fost si de aceasta data Ramona Vaduva (10 g) si Alina Petrache (7 g), urmate de Jerebie (4), Duican (2), Blebea (2) si Borcan (1). Evolutii bune au avut si portarii Avram si Rombescu, dar si Mihaela Ignat-Paraianu. De la HCM Roman s-a remarcat Ada Bahamet, cu opt reusite. Meciul a fost arbitrat de brigada Pripas/Bejenariu, aceiasi arbitri din meciul lui HCM cu Dinamo, care nu au mai facut insa erorile din partida "baietilor". In acest moment, pe primele trei locuri ale clasamentului se afla Silcotub Zalau (35 p), Oltchim Ramnicu Valcea (34 p) si Rapid Bucuresti (33 p - un joc mai putin la inchiderea editiei), urmate de CS Tomis (31 p). Formatia noastra va disputa joi un meci extrem de dificil, in deplasare, cu lidera Silcotub Zalau, in cadrul etapei a 22-a. Dupa aceasta runda, campionatul se intrerupe pana in iunie intrucat lotul national de senioare are programat in mai un lung stagiu de pregatire si implicit partide amicale.