01:30 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Halep, victorioasa la turneul din Bucuresti

10 May, 2009 23:59 776 Marime text
Jucătoarea de tenis Simona Halep a ratat calificarea în semifinalele turneului feminin de tenis GDF Suez Open România, cu premii totale în valoare de 100.000 de dolari, care se desfăşoară la Arenele BNR din Capitală. Sportiva legitimată la LPS Nicolae Rotaru - CS Farul a fost învinsă în sferturi de Andrea Petkovic (Germania), cu scorul de 6-2, 7-6. În urma accesului în sferturile de finală ale competiţiei, Halep va primi 36 de puncte în clasamentul WTA şi un cec în valoare de 2.480 dolari. Finala competiţiei de la Bucureşti, disputată între surpriza turneului, Andrea Petkovic (locul 141 în clasamentul WTA) şi elveţianca Stefanie Voegle, s-a încheiat cu victoria jucătoarei din Germania, cu scorul de 6-3, 6-2. La proba de dublu, Simona Halep, alături de Irina Camelia Begu, a reuşit să câştige finala turneului după ce a învins în trei seturi, scor 2-6, 6-0, 12-10, perechea alcătuită din Julia Goerges (Germania)/Sandra Klemenschits (Austria).