01:39 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Halep, invinsa dupa 23 de meciuri

03 Jul, 2008 00:00 885 Marime text
Posesoare a unui wildcard, constanteanca Simona Halep a fost invinsa in primul tur al turneului de 100.000 de dolari de la Cuneo, Italia. Romanca a fost depasita, cu scorul de 4-6, 3-6, de Olivia Sanchez (Spania), numarul 90 WTA. La proba de dublu, in schimb, Simona a avansat in sferturi, dupa ce, alaturi de Andreea Mitu, a invins, cu scorul de 4-6, 6-2, 10-6, dublul Ekaterina Ivanova/Astrid Besser, urmand sa joace in sferturile de finala cu perechea Lourdes Dominguez Lino/Emmanuelle Gagliardi. Sportiva, legitimata la Tenis Club Idu, a inregistrat, pana la intalnirea din primul tur de la Cuneo, o serie de 23 de meciuri fara infrangere la proba de simplu, cedand, in tot acest timp, doar trei seturi adversarelor. Ultima partida in care constanteanca a fost invinsa data din 9 mai, cand compatrioata sa, Sorana Mihaela Carstea, a eliminat-o in sferturile de finala ale turneului de 50.000 de dolari de la Bucuresti, scor 6-3, 3-6, 1-6.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}