08:52 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Geniul lui Hagi II

20 Mar, 2003 00:00 701 Marime text

Gloria Bistrita - FC Farul Constanta 1-3 (1-2)

Ianis Zicu, copilul alintat cu numele fostului mare fotbalist roman, a marcat ieri doua goluri care au purtat formatia de pe litoral spre victorie

Dupa meciul de ieri, de la Bistrita, fotbalistii Farului merita toate aplauzele. Daca atunci cand nu au dat satisfactie si-au primit cu prisosinta toate criticile, injuraturile si huiduielile, acum, dupa cele doua victorii consecutive din deplasare, cu UTA Arad (1-0) si Gloria Bistrita (3-1), "marinarii" trebuie sa culeaga cele mai frumoase cuvinte. Ca si la Arad, ieri, la Bistrita ei au dat dovada in joc de o daruire exemplara, scorul final fiind unul meritat. In sustinerea acestor aprecieri vin sa stea marturie conditiile in care constantenii s-au impus. In primul si in primul rand, sa notam ca lotul farist era macinat de accidentari, inaintea partidei antrenorul Ion Marin fiind nevoit sa-l trimita in teren, inca din primul minut, pe tanarul R. Oprea, in timp ce Lungu si Cristocea nu au putut fi recuperati pentru acest joc. Apoi, jucatorii nostri, desi au fost condusi cu 1-0 inca din primele minute, au egalat si rasturnat scorul la 1-3, reusind sa-l mentina pana la final, in conditiile in care Gloria a ratat un penalty. Era minutul 4 cand Gloria deschidea scorul. La o centrare de pe partea stanga, mingea a fost reluata in plasa de catre bistriteanul A. Anca. Formatia gazda a prins curaj. Timp de 20 de minute a dominat jocul si a presat continuu poarta lui Curca. In tot acest timp, Farul s-a aparat precis, asteptand greseala. Iar la prima oportunitate de a marca, nu a ezitat sa o faca. Era minutul 24 cand Ianis Zicu, ramas singur in careu, obtinea egalarea. Reusita Farului nu le-a picat bine bistritenilor, care au alergat pentru refacerea diferentei de scor. Poarta lui Curca a fost asediata permanent. Bucuroaia a ratat trei mari ocazii. Dar era ziua Constantei. Si mai ales a lui Ianis Zicu, autor si al golului doi farist. Comparat de multe ori cu Hagi, talentatul mijlocas al "marinarilor" a marcat pentru 1-2 cu trei minute inainte de pauza, doborandu-i in genunchi pe ocupantii pozitiei a cincea a clasamentului. Iar ca victoria sa fie si mai concludenta, Balan si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor in minutul 54. La acest scor, Farul a evoluat fara trac, practicand un joc precis. Condusa pe teren propriu si ramasa cu un om mai putin, dupa eliminarea capitanului V. Popa (67), Gloria nu a mai reusit sa-si revina, ratand chiar si un penalty, prin Negrean (69).Formatiile de start:Gloria: Campeanu - Mandrean, V. Popa, Jula, A. Rus - Minteuan, Velcea, D. Matei, Bucuroaia - Coroian, Jula. Antrenor: Remus Vlad.FC Farul: Curca - Balan, I. Barbu, Schiopu, Pascovici, R. Oprea - Badescu, D. Munteanu, Usurelu, Zicu - L. Mihai. Antrenor: Ion Marin.