01:05 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul revine pe linia de plutire

12 Apr, 2008 00:00 784 Marime text

Portughezul de un milion de euro, Amoreirinha, imprumutat de la CFR Cluj, a adus victoria "rechinilor"

Farul a invins, joi, in deplasare, formatia UTA Arad, cu scorul de 1-0, partida contand pentru etapa a XXVIII-a a Ligii I. Singurul gol al meciului a fost inscris in propria poarta, de Amoreirinha, in minutul 42. Farul ramane pe linia de plutire in lupta pentru evitarea retrogradarii, dupa ce, joi seara, a reusit sa invinga, in "derbiul suferintei", formatia UTA, cu scorul de 1-0 (1-0). Startul meciului a confirmat lipsa de orizont a aradenilor, iar Bacila si Nanu au ratat doua ocazii bune de a-i aduce pe constanteni in avantaj, Daniel Tudor opunandu-se in ultimul moment. Cu glontul suierand pe langa ureche, jucatorii de la UTA au facut un pas inapoi, dar Farul nu s-a vazut nevoita sa atace, pentru ca a reusit sa deschida scorul in minutul 42, fara ca vreunul din jucatorii constanteni sa atinga mingea. Amoreirinha a deviat cu capul o minge plouata in careu, balonul a curs pe langa portarul Tudor si elevii lui Ion Marin aveau avantaj la pauza. A doua repriza a confirmat vorbele tehnicianului constantean cum ca Farul poate sa joace la rezultat. S-au retras in propria jumatate si au incercat sa speculeze un eventual contraatac. Chiar si cu aceasta tactica, jucatorii de la UTA nu au reusit sa puna prea mare presiune pe defensiva Farului, singura ocazie mai legata pentru aradeni venind abia cu zece minute inainte de final, la o lovitura de cap a lui Florin Dan. Mai mult, in minutul 86, Cosmin Bacila putea majora diferenta pe tabela, fiind insa blocat in fata portii. Pana la final nu s-a mai intamplat nimic, iar formatia pregatita de Ion Marin obtine trei puncte care o mentin deasupra liniei retrogradarii.

Tactica prudenta

Tehnicianul Farului, Ion Marin, a declarat ca partida cu aradenii a fost un "derbi al suferintei", deoarece ambele formatii aveau nevoie de puncte. "S-a incheiat inca un joc, pe care il putem numi derbiul suferintei, ambele echipe avand nevoie de puncte", a spus antrenorul formatiei constantene. Ion Marin a precizat ca Farul ar fi putut inscrie in meciul cu UTA, pe care l-a castigat datorita unui autogol al lui Amoreirinha. "Era normal sa gandim o tactica prudenta de asteptare, situatie pe care jucatorii nostri au respectat-o. Puteam sa inscriem si noi, dar am ratat in doua situatii. Apoi, a venit acel autogol, care ne-a adus trei puncte atat de necesare. Este o victorie extrem de pretioasa noua. Speram sa mai reusim sa inscriem si in meciul viitor, cu Vaslui", a afirmat Marin.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}