23:45 15 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul, la un pas de un rezultat bun

07 Nov, 2005 00:00 626 Marime text

"Rechinii" au fost aproape de a pleca de la Timisoara macar cu un punct, golul victoriei lui Poli fiind marcat in minutul 87, la o imprecizie a portarului Stanca * In minutul 68, Farul conducea cu 2-1, gratie golului inscris de Dinu Todoran * Echipa constanteana a "coborat" pe locul noua in clasament si joaca etapa viitoare pe teren propriu impotriva Gloriei Bistrita

Sambata seara, pe stadionul "Dan Paltinisanu" din Timisoara, in prezenta a 10.000 de spectatori, echipa FC Farul Constanta a pierdut cu scorul de 2-3 intalnirea cu Politehnica, contand pentru etapa a XII-a a Diviziei A. Veniti pe malul Begai fara antrenorul principal, Petre Grigoras, constantenii au etalat un joc spectaculos, lipsit de complexe, doar lipsa sansei impiedicandu-i sa plece cu macar un punct. Poli Timisoara a deschis scorul in minutul 11, prin Viorel Moldovan, care a transformat un penalti dictat de "centralul" Ionica Serea dupa un fault in careu comis de Razvan Farmache asupra lui Gigel Coman. Farul a restabilit egalitatea in minutul 28, cand Vasilica Cristocea a reluat cu capul in plasa, de la sase metri, o centrare de pe partea dreapta a lui Farmache. Constantenii au trecut in avantaj in minutul 68, cand Dinu Todoran a dejucat pasul la ofsaid al defensivei timisorene si a inscris cu un lob de la aproximativ 17 metri, care l-a surprins pe Marius Popa iesit din poarta. Poli a inscris pentru 2-2 in minutul 71, Gabriel Caramarin transformand o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri. Gigel Bucur a marcat golul victoriei pentru Poli Timisoara in minutul 87, cand a reluat sub bara, de la sase metri, un balon scapat de Razvan Stanca, la o centrare de pe dreapta a lui Cristian Silvasan. Iata si echipele folosite de catre cei doi tehnicieni - Farul: 12. Stanca - 2 Farmache, 3 I. Barbu, 5 Schiopu, 4 Pascovici - 11. Gurita (23. T. Moldovan min 86), 17. Todoran, 27. Senin, 20. L. Florea - 10. Cristocea (14. Voiculet min 67), 7. L. Mihai (15. Apostu min 80). Antrenor: Marian Dinu. Cartonase galbene: G. Coman min 79, Naidin min 90 / Todoran min 71, Apostu min 82.Poli Timisoara: 12. M. Popa - 21. Olah, 14. S. Radoi, 4 McKain, 17. Balace - 8. Caramarin, 30. Ov. Petre (11. Naidin min 32), 25. Osei (20. Silvasan min 72), 28. G. Coman - 9. V. Moldovan, 24. Mansour (18. G. Bucur min 54). Antrenor: Cosmin Olaroiu. Meciul a fost arbitrat de o brigada formata din Ionica Serea (central), Cristian Nica, Adrian Vidan (asistenti) si Iosif Biro (rezerva). Serea a acordat patru cartonase galbene pe durata partidei, doua gazdelor (G. Coman, min 79 si Naidin, min 90) si doua constantenilor (Todoran, min 71 si Apostu, min 82). Observatori au fost Victor Ciocan si Patritiu Abrudan. FC Farul se afla in urma acestui rezultat pe locul noua in clasamentul Diviziei A, cu 17 puncte, inregistrand cinci victorii, doua rezultate de egalitate si cinci infrangeri. Golaverajul "rechinilor" este de 16-18. Urmatoarea partida a constantenilor va avea loc pe teren propriu, impotriva echipei antrenate de Ioan Sabau, Gloria Bistrita.