22:50 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

După victoriile cu Dinamo şi Steaua, RCJ Farul a învins şi campioana en-titre

13 Sep, 2010 02:28 1325 Marime text
rcjfarul.jpgRugby Club Judeţean Farul continuă să surprindă la acest final de sezon. După victoriile cu Dinamo şi Steaua, formaţia pregătită de Mircea Paraschiv a mai făcut o victimă, cu o etapă înainte de faza semifinalelor.

Farul a învins la Constanţa şi campioana en-titre, Ştiinţa Baia Mare, cu scorul 27-14, acesta fiind şi primul eşec al băimărenilor din actualul sezon. La fel ca în meciul cu Steaua, din runda precedentă, constănţenii au reuşit o repriză secundă excelentă şi au întors rezultatul după ce, în minutul 45, oaspeţii conduceau cu 14-7. Au înscris pentru formaţia de pe litoral: Mitu, Carpo, Natriashvili (câte un eseu) şi Filip (trei transformări şi două lovituri de penalitate). Farul a început această partidă cu următoarea formulă de echipă: Tudosa, Daniel Bejan, Graur, Mitu, Ageacai, Tavartkiladze, Carpo, Arhip, Samkaradze, Bulgac, Filip, Marian Dumitru, Gheară, Cătălin Nicolae, Matveev. Au mai jucat Turashvili, Natriashvili, Sasu şi Uchava. RCJ Farul rămâne pe locul 3 în clasamentul play-off-ului şi se pregăteşte pentru semifinala de pe terenul Stelei.