19:39 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Doua victorii pentru tricolori

09 May, 2005 00:00 796 Marime text

Lica si Harabagiu au luptat pentru calificarea la Mondiale

Echipa nationala de volei masculin a Romaniei a castigat fara prea multe probleme primele doua partide disputate vineri si sambata, in cadrul turneului de calificare la Mondiale. Competitia care se desfasoara in Sala Polivalenta din Tulcea face parte din cadrul turului I al preliminariilor Campionatului Mondial Japonia 2005 si s-a incheiat ieri seara, dupa inchiderea editiei. In primul meci, tricolorii au invins cu scorul de 3-0 la seturi selectionata Norvegiei. Aceasta prima partida a reprezentat un adevarat "galop de sanatate" pentru jucatorii nostri, care s-au impus categoric in fiecare set (25-21, 25-14, 25-19). Tot vineri, in prima intalnire a turneului, Belarus a trecut de Belgia cu scorul de 3-1. In pauza dintre partide a avut loc ceremonia de premiere a echipei locale Deltacons, care anul acesta a cucerit titlul national. Medaliile si diplomele au fost oferite de catre primarul orasului, Constantin Hogea si de presedintele Consiliului Judetean, Gheorghe Bunduc. Formatia tulceana a cucerit titlul gratie unui setaveraj superior fata de cel al formatiei VCM Constanta, care acumulase in play-off acelasi numar de puncte. A fost un titlu pierdut pe nedrept de catre constanteni daca tinem cont de faptul ca acestia au castigat sase din cele sapte meciuri directe disputate in campionat si cupa, impotriva lui Deltacons. Revenind la turneul de la Tulcea, trebuie mentionat faptul ca din lotul national fac parte si trei jucatori de la VCM si anume Laurentiu Lica, Nicusor Harabagiu si Florin Voinea. Sambata, tricolorii au reusit din nou o victorie, 3-2, in fata Belgiei. A fost un meci mult mai echilibrat decat era de asteptat, mai ales ca in cursul saptamanii, cele doua formatii mai disputasera doua amicale si Romania castigase de fiecare data (3-1, 3-0). Sambata insa, voleibalistii belgieni s-au mobilizat exemplar dar nu au reusit sa produca marea surpriza. Romanii au castigat primele doua seturi (26-24 si 28-26), dupa care, pe fondul unei relaxari premature, au cedat urmatoarele doua "acte" (24-26, 23-25). Treziti la realitate, romanii au castigat setul decisiv cu scorul de 15-11. In aceeasi zi, Belarus a invins Norvegia cu 3-1. Ieri seara, dupa inchiderea editiei, in ultima zi a turneului, s-au disputat partidele Norvegia - Belgia si Romania - Belarus. Pentru a accede in turul II al preliminariilor, tricolorii aveau nevoie de trei victorii din tot atatea partide. Urmatorul turneu va avea loc in perioada 13-15 mai.