02:31 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CSV 2004 Tomis incearca imposibilul in Rusia

25 Feb, 2010 03:56 809 Marime text
csvolei2004tomis.jpgEchipa pregătită de Aleksandar Boskovic a cedat în meciul tur de la Constanţa cu scorul de 1-3

Formaţia feminină CS Volei 2004 Tomis Constanţa va disputa astăzi, în Rusia, manşa retur din cadrul sferturilor de finală ale Cupei CEV, contra echipei Uralochka Ekaterinburg.

După o evoluţie bună în meciul din manşa tur a sferturilor de finală ale Cupei CEV la volei feminin, în ciuda înfrângerii, scor 1-3 (24:26, 25:27, 25:11, 21:25), cu Uralochka Ekaterinburg, echipa CSV 2004 Tomis Constanţa va încerca astăzi, să arate acelaşi volei de calitate şi în Rusia. Deşi are şanse minime să obţină o victorie cu 3-0 sau 3-1 pe terenul formaţiei pregătite de „vulcanicul" Nikolai Karpol, „sirenele" pot să profite de faptul că nu mai au nimic de pierdut şi să provoace surpriză. Însă, chiar şi în cazul eliminării din competiţie, echipa de pe litoral părăseşte Cupa CEV cu fruntea sus, reuşind o performanţă extraordinară la debutul în cupele europene. O mare problemă care ar putea afecta jocul vicecampioanei României astăzi, este oboseala acumulată în ultima perioadă, din cauza programului extrem de încărcat. Astfel, după ce a disputat de la începutul anului câte două meciuri pe săptămână în campionat şi Cupa CEV, echipa pregătită de Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe a arătat primele semne de slăbiciune la ultima partidă de campionat, disputată sâmbătă, pe teren propriu, în faţa echipei Unic Piatra Neamţ, din etapa a XVIII-a. Deşi se anunţa un meci uşor, Tomis a reuşit cu greu să-şi adjudece victoria, după cinci seturi, scor 3-2 (23-25, 26-24, 25-22, 14-25, 15-10). În plus, după deplasarea obositoare în Rusia, până la sfârşitul săptămânii, pentru „sirene" mai urmează o deplasare grea la Târgu Mureş, unde vor juca partida din cadrul rundei cu numărul 19 din Divizia A1. Acest joc a fost însă reprogramat o zi mai târziu decât era prevăzut iniţial la solicitarea clubului de pe litoral tocmai pentru a da răgaz jucătoarelor Tomisului să se recupereze după ultimele meciuri. Jucătoarele constănţene au ajuns marţi în Rusia şi au efectuat primul antrenament în sala unde se va disputa partida iar ieri au avut programate alte două şedinţe de pregătire. Partida se va disputa la Palatul Sporturilor Metallurg Forum (3200 de locuri) începând cu ora 17.00, şi va fi condusă de o brigadă de arbitri formată din Vassilis Raptis (Grecia) şi Hans Almkvist (Suedia). Programul complet al sferturilor de finala din Cupa CEV: Eczacibasi Istanbul (Turcia) - Rabita Baku (Azerbaidjan), Schweriner (Germania) - Yamamay Busto Arsizio (Italia). Confruntare sută la sută sârbească, disputată marţi seara între Steaua Roşie Belgrad şi Dinamo Pancevo s-a încheiat cu victoria formaţiei din Belgrad, cu scorul de 3-0, obţinând astfel calificarea în Final Four-ul Cupei CEV, după ce Steaua Roşie obţinuse victoria şi în tur, cu acelaşi scor.