08:06 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Au stopat invincibilitatea

07 Apr, 2003 00:00 471 Marime text

Midia Navodari - Inter Gaz Bucuresti 1-0 (0-0)

Intr-un meci televizat in direct pe un post national, Prima TV, o premiera pentru stadionul din Navodari, divizionara B de fotbal Midia a reusit, sambata, sa depaseasca puternica formatie Inter Gaz Bucuresti (grupare ce in acest an are ca obiectiv promovarea in prima liga) si sa-i stopeze acesteia invincibilitatea de 10 etape. Ea a obtinut meritat o victorie la limita, scor 1-0, succes in urma caruia a facut definitiv uitate emotiile retrogradarii. Din nou cu o formatie incompleta, prin lipsa liberoului Liviu Croitoru, echipa antrenata de Leonida Nedelcu a practicat un joc bun in aparare si precis in fata portii. Fapt remarcat, de altfel, prin faptul ca a reusit sa inscrie din singura ocazie a reprizei secunde, in minutul 82, atunci cand centrarea lui V. Roman a fost reluata cu un sut la coltul lung al lui D. Petre. Asta dupa ce, in prima repriza, ambele echipe au trecut pe langa deschiderea scorului. D. Petre (9), de la gazde, a trimis mingea in bara transversala dintr-o lovitura libera de la 20 m, iar D. Ene (32), de la oaspeti, l-a imitat dintr-un voleu de la 22 m. In minutul 89, Vladescu de la Inter Gaz a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene, iar antrenorul secund a fost trimis in tribuna, pentru proteste. Principalul Vicky Rosca a afirmat, la finalul meciului, ca eliminarea lui Vladescu a fost precedata de un fault in atac pentru formatia sa si ca, in urma acestui rezultat, Inter Gaz nu mai emite pretentii la promovare. Midia: Miron - Floricica, Paraschiv, L. Stefan, Frimu, Truta - Curumi (68 Gherbezan), D. Petre, Borza (46 Ochia) - V. Roman (83 Pricopie), Zamfirescu. Antrenor: Leonida Nedelcu. Inter Gaz: M. Barbu - L. Tudor (84 Banaru), Ciocarlan, Vladescu, Vanea - Ad. Petre (73 Jilavu), Tanase, Cr. Nita, Placinta (60 Lascarache) - D. Ene, Stoian. Antrenor: Vicky Rosca.