19:11 03 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

"Marinarii" au batut din nou Otelul

15 Jul, 2005 00:00 602 Marime text

Farul s-a impus cu scorul de 1-0, singurul gol al intalnirii fiind reusit in minutul 21, de Liviu Mihai * Meciul cu Forex Brasov, programat pentru aceasta dimineata, nu se va mai disputa

Stadionul "Carpati" din Brasov a fost ieri dimineata gazda meciului amical dintre FC Farul Constanta si colega sa de Divizia A, Otelul Galati. "Marinarii" lui Petre Grigoras s-au impus cu scorul de 1-0, singurul gol al intalnirii fiind reusit in minutul 21 de atacantul Liviu Mihai. Victoria este una logica, Farul facandu-si deja un obicei sa ii invinga pe galateni in ultima perioada. Astfel, "rechinii" au invins Otelul si in sferturile Cupei Romaniei (competitie in cadrul careia a ajuns pana in finala), dar si in campionat. Revenind la meciul de ieri, acesta a fost unul la discretia fotbalistilor nostri care au ratat insa numeroase ocazii de gol. Doi jucatori intrati in repriza secunda, Durbac si Viorel Gheorghe si-au trecut in cont cate o bara. La finele partidei, Petre Grigoras s-a declarat multumit de jocul elevilor sai. Proaspat transferat de la Sportul, portarul Razvan Stanca a avut o evolutie sigura, care a dovedit ca aducerea sa la Farul a fost o mutare foarte inspirata. Un joc excelent a facut si Liviu Mihai, care le-a dat mereu de furca fundasilor galateni. Grigoras a inceput acest meci cu urmatorul 11: Stanca, Jovanovici, Barbu, Schiopu, Pascovici, Gurita, Lungu, Todoran, Cristocea, Liviu Mihai si Tibor Moldovan. In minutul 60, antrenorul Farului a efectuat noua schimbari, in teren ramanand doar portarul Stanca si fundasul Barbu. Astfel, in al doilea mitan au fost folositi Borz, Posteuca, Florea, Apostol, Usurelu, Senin, Durbac, Viorel Gheorghe si Apostu. Ieri dupa-amiaza, "marinarii" au mai sustinut un meci de pregatire, de aceasta data in compania divizionarei D, FC Rasnov. Partida amicala programata pentru astazi, cea cu Forex Brasov, nu se va mai disputa, din motive care tin strict de programul echipei brasovene. In locul amicalului cu Forex, FC Farul va sustine astazi un nou antrenament. Sambata, "marinarii" mai au o sedinta de pregatire, dupa care la ora 15.00 vor pleca spre Constanta. Dupa trei zile la malul marii, pe 20 iulie, Farul va pleca in Austria pentru un turneu de pregatire, programat sa se dispute pe parcursul a noua zile. Campionatul va incepe pe 6 august, in prima etapa fotbalistii nostri urmand sa evolueze in deplasare, cu Pandurii Targu Jiu, formatie nou-promovata in primul esalon.