20:01 15 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

"Rechinii albastrii" castiga si cand joaca slab

21 Mar, 2005 00:00 541 Marime text
In cadrul celei de-a 17-a etape a Diviziei A de fotbal, F.C Farul a intalnit pe stadionul "Gheorghe Hagi", replica "lanternei rosii", Universitatea Craiova. Intalnirea a inceput cu un moment de reculegere tinut in memoria fiicei fotbalistului Constantin Schumacher (Stiinta Universitatea Craiova) decedata din cauza unei bronheopneumonii, vineri la pranz. Cele doua formatii se intalnisera si la mijlocul saptamanii trecute in cadrul primei manse a semifinalei Cupei Romaniei, atunci cand Farul castigase cu 1-0. De aceasta data, Craiova a intrat mult mai hotarata in teren, jucatorii Stiintei fiind decisi sa obtina cel putin un rezultat de egalitate in urma caruia sa paraseasca ultimul loc din clasament. Cu sabia lui Damocles deasupra capului, Pavel Badea a impus un ritm alert elevilor menit sa stopeze un eventual start furtunos al Farului. Tactica i-a iesit in prima repriza atunci cand desi Farul a dominat teritorial, avand o posesie net superioara a balonului, echipa craioveana nu a primit gol. Mai mult decat atat, in minutul 44, dupa o flagranta pozitie de ofsaid a lui Claudiu Dragan nesemnalizata de tusierul Daniel Burloiu, Mihaita Plesan l-a invins pe Curca cu un sut din interiorul careului de sase metri. Pana la primirea golului, "rechinii" ratasera exasperant la poarta lui Guso. Gurita sau Liviu Mihai l-au evidentiat pe portarul bosniac al Stiintei, ratand situatii clare de a marca. In actul secund al intalnirii, Farul a atacant furibund si in minutul 54 Cristocea nu a putut fi oprit decat prin fault in suprafata de pedeapsa adversa. Penalty-ul a fost transformat cu siguranta de acelasi jucator al Farului. Grigoras a fortat atacul chiar daca formatia sa tocmai restabilise egalitatea, introducandu-l pe Baicu in locul lui Voiculet in minutul 57. Solutia s-a dovedit una inspirata, deoarece puternicul atacant constantean a adus mai multa forta echipei sale, actiunile Farului fiind din ce in ce mai periculoase. La unul dintre putinele contre ale Craiovei din aceasta repriza, "juvetii" au obtinut cu usurinta o lovitura de la 11 metri in minutul 83 al partidei. "Emblema" Plesan a sutat pe centrul portii, iar Curca a respins aducand noi sperante in tabara Farului. Lovitura de gratie ce arunca Craiova pentru cel putin inca o etapa pe ultimul loc, a venit in minutul 93 al confruntarii atunci cand Mihai Baicu a sutat naprasnic de la 17 metri, aducand cele trei puncte in contul Farului. La conferinta de presa ce a urmat intalnirii, Pavel Badea si-a anuntat plecarea de la conducerea tehnica a echipei declarand ca Plesan, favoritul sau, a fost cel ce i-a "asigurat" demisia prin ratarea acelui penalty. Antrenorul Farului, Petre Grigoras, a declarat: "A fost cel mai slab joc al nostru din acest sezon. Sunt bucuros insa ca am cucerit cele trei puncte la capatul unei partide in care am avut foarte multa sansa. Cred ca am eliminat orice fel de suspiciuni ce existau in ce priveste aceasta partida. Farul nu isi va dezamagi niciodata suporterii prin jocuri murdare, pentru ca dorim cu adevarat sa facem performanta". In urma acestei victorii, F.C Farul a acumulat 30 de puncte, fiind in plutonul fruntas al clasamentului.