07:55 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ion Răuță, antrenorul Farului „Tot timpul am crezut că vom câștiga cu ACS Buftea”

10 May, 2013 00:44 995 Marime text
Ion Răuță, antrenorul principal al Farului, a declarat după meciul câștigat in extremis în deplasare cu ACS Buftea (2-1): „A fost extraordinar de greu, pentru că echipa din Buftea beneficiază de un grup de jucători cu mare experiență, precum frații Karamyan, Pătrașcu, Vițelaru, care au jucat în Liga 1, iar unii și în străinătate, și de unii de mare perspectivă, precum Bolboașă sau Tudorache. Noi veneam după un joc câștigat acasă, dar știam că încă mai aveam multe probleme de rezolvat. Am avut și șansă la începutul jocului, pentru că am jucat destul de timorați în primele 20 de minute. Le-am făcut cadou golul și imediat au mai avut o mare ocazie, vârful lor a scăpat singur cu George Curcă, însă portarul nostru a avut un reflex important și a evitat majorarea scorului. De prin minutul 25, am revenit în joc, iar la final am câștigat. Singura noastră șansă era și este să mergem numai la victorie.  Chiar și când arbitrul a arătat cele patru minute de prelungire, eram convins că vom câștiga, pentru că echipa gazdă efectiv nu mai putea sta în picioare. Am avut șansă că am marcat în minutul 93, însă tot timpul am crezut că vom câștiga. Partida de sâmbătă, de la Constanța, cu Chindia Târgoviște, e cea mai importantă de până acum. Dacă vom câștiga, vom avea cel puțin 50 la sută șanse să scăpăm de retrogradare”.