11:23 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Măţan şi Băluţă, de la Academia Hagi, au făcut spectacol Victorie categorică pentru România U19 la Turul de Elită

22 Mar, 2018 08:15 2299 Marime text
Echipa națională Under 19 a României (jucători născuți după 1 ianuarie 1999) a debutat cu o victorie entuziasmantă la Turul de Elită, ultima fază de calificare înaintea turneului final al Campionatului European U19 din Finlanda (16-29 iulie 2018).

Jucătorii antrenați de Adrian Boingiu s-au impus cu 4-0 în fața Serbiei U19, trei dintre goluri fiind marcate de jucătorii Academiei Hagi.

Alexandru Mățan a realizat o "dublă" în minutele 20 (finalizare din apropiere) și 61 (gol spectaculos după ce a înșirat trei adversari), și Tudor Băluță în minutul 55 (finalizare spectaculoasă la colțul lung) au punctat în poarta Serbiei U19, cel de-al patrulea gol al "tricolorilor" fiind reușit de Olimpiu Moruțan în minutul 23. Băluță a fost și el aproape de a reuși "dubla", însă a nimerit bara de la 30m în prima repriză.

În afara lui Mățan și Băluță, pentru România U19 au mai evoluat alți doi jucători ai Academiei Hagi: Robert Neciu și Denis Drăguș. Partida s-a disputat pe stadionul "Ilie Oană", din Ploiești.

În celălalt meci din grupă, Suedia U19 - Ucraina U19 0-0. România U19 va susține următoarea partidă pe 24 martie, contra Suediei U19.

Sursă foto: Academia Hagi