04:53 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE. Simona Halep s-a calificat în semifinale la Roma. Se va duela cu Maria Șarapova!

18 May, 2018 22:52 1613 Marime text
Tenismena din Constanța, Simona Halep joacă în această seară împotriva sportivei din Franța, Caroline Garcia, în sferturile de finală ale turneului de la Roma.

Simona Halep s-a calificat fără a juca în optimi, după ce adversara sa, Madison Keys, s-a retras din cauza unor probleme medicale

De asemenea, Caroline Garcia, locul 7 mondial, a învins-o în două seturi, scor 6-1, 7-6, pe americanca Sloane Stephens.

Dacă se va califica în semifinalele competiției, Simona Halep o va întâlni pe Maria Sharapova care a trecut de Jelena Ostapenko.

UPDATE. ora 23.49

Simona Halep a câștigat și al doilea set, cu 6-3 și a obținut victoria, calificându-se în semifinală. Partida din penultimul act cu Maria Șarapova se va juca sâmbătă, 19 mai, de la ora 18.00. Grație succesului cu Caroline Garcia, Simona va rămâne pe primul loc în clasamentul  WTA și după turneul de la Roma.