07:21 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE. Imagini de la eveniment SSC Farul nu a reușit să învingă la Constanța Daco-Getica București (galerie foto)

15 May, 2019 16:08 2223 Marime text
Stadionul „Gheorghe Hagi“ din Constanţa găzduieşte astăzi, de la ora 16.00, partida de fotbal SSC Farul Constanţa - Daco-Getica Bucureşti, din etapa a 35-a a Ligii a 2-a.

Meciul e important pentru ambele adversare, implicate în lupta pentru evitarea retrogradării.

În clasament, SSC Farul ocupă locul 13, cu 42 de puncte, în vreme ce Daco-Getica ocupă poziţia a 15-a, cu 39 de puncte.

„Ne aşteaptă un meci dificil cu Daco-Getica, o formaţie care, înainte de eşecul de la Oradea, avea trei victorii la rând şi care a învins echipe ca Piteşti, Petrolul sau Mioveni. În tur, ne-au învins clar. Va fi cel mai greu meci al nostru din ultimele patru etape de până la finele sezonului. Adversarii au în componenţă şi câţiva foşti farişti, precum Călinţaru, Rafa Stănescu, Tudorică, Ţăranu şi Prodan, care vor evolua cu ambiţie. O victorie ne-ar da linişte pentru ultimele etape, în care vrem să realizăm numai victorii. Sunt convins că jucătorii noştri vor face totul ca să câştige şi vor avea determinare”, a declarat Petre Grigoraş, antrenorul principal al SSC Farul.

Echipa de pe litoral nu îi va putea folosi astăzi pe Rosado, Miranda (accidentaţi) şi Doumbia (suspendat din pricina cumulului de cartonaşe galbene).

Echipa de start a SSC Farul este: Avram (cpt.) - Joao Diogo, Ispas, Ehmann, Neciu - Celestino, Antoche, T. Moldovan - D. Toma, R. Surdu, Fotescu.

Rezerve: M. Popa - Sabangeanu, Șandru, Iani, C. Zamfir, G. Păun, Moise.

UPDATE. 1

Prima repriză a fost săracă în faze de poartă și s-a încheiat la egalitate, 0-0.

UPDATE. 2

În minutul 49, SSC Farul are o mare ocazie de a înscrie, prin Celestino, care a trimis în bară din lovitură liberă de la 20 de metri.

UPDATE. 3

În minutul 61, s-au operat două schimbări la SSC Farul: Florescu - Moise și Surdu - Păun. În minutul 58, la Daco-Getica a ieșit de pe teren Martin și a intrat Dedu.

UPDATE. 4

Meciul s-a încheiat cu scorul de 0-0. SSC Farul a deținut inițiativa după pauză, însă nu a reușit să înscrie.

În alte meciuri ale etapei s-au înregistrat rezultatele: Pandurii Tg. Jiu - Chindia Târgovişte 0-2, Metaloglobus Bucureşti - Luceafărul Oradea 0-1, CS Baloteşti - Energeticianul 1-4, Sportul Snagov - ASU Poli Timişoara 2-0, UTA - Aerostar Bacău 2-1, ACS Poli Timişoara - FC Argeş 1-0, Dacia Unirea Brăila - CS Mioveni 0-6.

Joi, 16 mai, se mai joacă meciurile: de la ora 18.00 - Academica Clinceni - U Cluj; de la ora 20.00 - Ripensia Timişoara - Petrolul Ploieşti.
Clasament: 1. Chindia - 79p, 2. Clinceni - 77p, 3. U Cluj - 72p, 4. Petrolul - 68p, 5. Snagov - 67p, 6. FC Argeş - 62p, 7. Mioveni - 52p, 8. UTA - 47p, 9. Luceafărul - 46p, 10. Metaloglobus - 46p, 11. Ripensia - 45p, 12. SSC Farul - 43p, 13. ASU Poli - 42p, 14. Daco-Getica - 40p, 15. Energeticianul - 39p, 16. Pandurii - 38p, 17. Aerostar - 35p, 18. ACS Poli - 29p 19. Baloteşti - 24p, 20. Dacia Unirea - 19p.

În etapa viitoare, SSC Farul va juca în deplasare cu Luceafărul Oradea, sâmbătă, 18 mai, de la ora 13.00.

La finele sezonului 2018/2019, vor promova în Liga 1 primele două clasate, iar echipa de pe locul trei va disputa baraj de promovare / menţinere cu locul 6 din turneul play-out al primei divizii. În Liga a 3-a vor retrograda ultimele cinci clasate.

Sursa foto: ZIUA de Constanța