17:32 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

„Stelele estului" s-au infruntat pe stadionul Farul

18 Aug, 2010 02:29 1527 Marime text
cupastelelorestului.jpgAstăzi sunt programate meciurile Academia Puskas - Dinamo Kiev, Legia - Galatasaray (ora 9.00), Dinamo Moscova - Academia Hagi şi Partizan - Levski Sofia (ora 18.30)

Al doilea turneu internaţional rezervat juniorilor, organizat de Gheorghe Hagi în această vară la Constanţa, Cupa Stelelor Estului, a debutat ieri, pe stadionul Farul, cu primele partide ale competiţiei.

Ediţia inaugurală a Cupei Stelelor Estului, turneu adresat juniorilor născuţi după 1 ianuarie 1995, a început ieri dimineaţă, cu meciurile Galatasaray Istanbul - Dinamo Kiev şi Academia de Fotbal Ferenc Puskas - Legia Varşovia. Disputată pe stadionul Farul, întâlnirea Galatasaray Istanbul - Dinamo Kiev s-a încheiat cu victoria turcilor, cu scorul de 3-1. Juniorii Cim-Bom s-au instalat la cârma jocului încă din startul partidei. Chiar şi în aceste condiţii, Galata a deschis scorul abia în minutul 32, prin Ergul, şi s-a desprins pe tabelă în al doilea minut de prelungire al primei părţi, după reuşita lui Berk Yildiz. Dinamo Kiev a redus din diferenţă în minutul 60 al întâlnirii, la una dintre puţinele ocazii ale jucătorilor pregătiţi de Iuri Skuibida şi Dmitro Semchuk, prin Mironenko. Bucuria celor de la Dinamo nu a durat însă prea mult timp, pentru că după doar trei minute, acelaşi Berk Yildiz a reuşit dubla, după ce a transformat o lovitură de pedeapsă. Pentru Galatasaray au evoluat: Emre - Mahir, Gokkaya, Mert Yildiz, Kara - Tufan, Kartal, Bayram - Berk Yildiz, Ergul şi Orhan. Au mai jucat Arda, Eryilmaz, Balaban, Ustun, Akcal, Irez şi Ozgur. De cealaltă parte, Dinamo Kiev a început meciul cu următorul 11: Horba - Trotsyk, Shevchuk, Penteleichuk - Rusyn, Mironenko, Revta, Pogranichnyi - Oliynyk şi Bezpalyi. Au mai intrat pe parcurs Prysyaznyuk, Sokol, Siryy, Skuybida şi Dulzon. În acelaşi timp, pe terenul secund al complexului din strada Primăverii, echipa Academiei de Fotbal Ferenc Puskas (Ungaria) întâlnea pe Legia Varşovia (Polonia). După un meci în care nu au lipsit ocaziile de poartă, cele două formaţii au terminat la egalitate, scor 0-0, şi împart poziţia a doua în clasament, după prima etapă. Antrenorul Academiei Puskas, Istvan Vincze, a introdus în teren următoarea formulă de echipă: Wittner - Kavalecz, Baksa, Fenyes, Kiraly - Lorentz, Szelei - L. Toth, Kleman, Vallejos - Havasi. Au mai jucat Racz, Velkei, Oldal, M. Toth, Illes, Molnar, Vangel, Vincze, Brizic. Legia Varşovia, pregătită de Robert Lewandowski, a început partida cu următorul 11: Wandzel - Kucharski, Kaminski, Piorkowski, Piwowarczyk, Waszkiewicz, Jagiello, Parobczyk, Wilmowski, Chmielewski şi Stolarz. Au mai jucat: Smilowski, Arak, Dziewicki, Juzwik, Smigielski, Zaval, Zakrzenski. Aseară, după închiderea ediţiei, echipa Academiei de Fotbal Gheorghe Hagi a debutat la Cupa Stelelor Estului contra sârbilor de la Partizan Belgrad. De asemenea, pe Farul II s-a desfăşurat partida Dinamo Moscova - Levski Sofia.