23:48 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Sageata, primul esec al verii, la Navodari

12 Aug, 2010 00:00 1647 Marime text
sageata.jpgTehnicianul Aurel Şunda s-a declarat nemulţumit de calitatea terenului în amicalul cu Delta Tulcea

După trei victorii (1-0 cu FC Botoşani, 5-0 cu Cetate Târgu Neamţ şi 6-0 cu Roznov) şi un rezultat de egalitate (1-1 cu Laminorul Roman), toate meciurile disputate în cantonamentul de la Piatra Neamţ, divizionara secundă Săgeata Stejaru a înregistrat şi primul eşec al verii.

Formaţia pregătită de Aurel Şunda a pierdut, cu scorul de 1-0 (0-0), meciul amical jucat pe stadionul Municipal din Năvodari, împotriva celor de la Delta Tulcea. Căldura insuportabilă, dar şi calitatea slabă a terenului au cântărit mult în calitatea jocului prestat de cele două echipe. Partida nu a fost lipsită de ocazii de poartă, primele atacuri periculoase fiind ale oaspeţilor prin Macarie, cu o lovitură de cap, şi Vaida, cu un şut din afara careului, ambele pe lângă poartă. Săgeata a ripostat câteva minute mai târziu prin Chiţu, şutul său din careu fiind respins de portarul Pârvu. Sosit marţi la Tulcea, fostul jucător al Farului, Mansur, a avut o ocazie importantă în minutul 19, acesta a şutat însă slab dintr-o poziţie favorabilă. Ultimele ocazii ale primei părţi au aparţinut formaţiei năvodărene, Jianu şi Boroştean, jucător venit în probe de la CFR Cluj. Prima ocazie a reprizei secunde a adus şi deschiderea scorului. Astfel, în minutul 52, Creţu trimite un şut de la marginea careului de 16 metri, portarul gazdelor nu reuşeşte să reţină balonul, iar Ştefan Ciobanu trimite mingea în poartă din cinci metri. Până la finalul meciului, elevii lui Şunda au încercat să revină în joc, însă şuturile lui Boboc, Şicu şi Şamata au fost respinse de portarul tulcenilor. Astfel, Săgeata înregistrează primul eşec al acestei veri chiar la prima înfăţişare pe stadionul din Năvodari, de la mutarea echipei la malul mării. Săgeata Năvodari a început partida cu următorul 11: Olteanu - Goşa, Gheară, Bold, Vlad - Apostol (în probe de la UTA Arad), Boroştean (CFR), Vezan (International Curtea de Argeş), Turcu - Jianu, Chiţu. Au mai jucat: Ariton, Vlad Gordin (FC Panciu), Şicu, Şamata, Câmpeanu (FCM Bacău), Boboc, Scarlatescu, Vlaicu, Ciocan şi Florin Popa. „Sunt mulţumit de echipă doar din punct de vedere al efortului depus de jucători pe o căldură sufocantă. În ceea ce priveşte jocul, se vede că lotul nu este încă omogen. S-au făcut multe greşeli, jucătorii nu s-au sincronizat în teren şi am intrat destul de târziu în joc. Sper însă să reparăm aceste greşeli în cel mai scurt timp. Urmează în aceste zile să stabilim lotul de jucători cu care vom începe campionatul şi apoi ne vom stabili şi obiectivul pentru noul sezon“, a declarat după meci, tehnicianul năvodărenilor, Aurel Şunda. Ultima partidă de verificare pentru Săgeata, înainte de reluarea campionatului, este programată sâmbătă, la Mangalia, în compania formaţiei pregătite de Cristian Cămui, Callatis.