05:42 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

S-au calificat în sferturile Cupei României În zece oameni, Viitorul a revenit de la 0-2 şi a bătut Dinamo la penalty-uri

08 Dec, 2016 00:00 2129 Marime text
Echipa Under-19 a FC Viitorul s-a calificat, ieri, în sferturile de finală ale Cupei României U-19, după ce a trecut în optimi de CS Dinamo U-19. Partida s-a disputat pe terenul sintetic din Complexul Academiei Hagi, de la Ovidiu, şi s-a încheiat cu victoria constănţenilor după lovituri de departajare. La finalul timpului regulamentar scorul a fost 2-2 (Cezar Mihalache 29, Mircea Manole 44 / Costinel Mihai 12, Robert Ivan 24), iar la penalty-uri FC Viitorul s-a impus cu 6-5.

Din minutul 36, FC Viitorul a evoluat în inferioritate numerică, după ce Romeo Bănică a fost eliminat direct de centralul Laurenţiu Ionaşcu. În minutul 82, portarul bucureştean Horia Ciobanu a apărat un penalty executat de constănţeanul Mihai Ene.

Penalty-urile s-au executat astfel: seria 1 - ratează Andrei Ioniţă (bară), 1-0 Cezar Mihalache; seria 2 - 1-1 Bogdan Bar, 2-1 Adrian Vâlcea; seria 3 - 2-2 Tiberiu Subţirică, 3-2 Radu Boboc; seria 4 - 3-3 Robert Ivan, ratează Mihai Ene (apără Horia Ciobanu); seria 5 - 3-4 Costinel Mihai, 4-4 Virgil Ghiţă; seria 6 - 4-5 Denis Magherescu, 5-5 Tiberiu Căpuşă; seria 7 - ratează Vlad Manta (apără Rareş Murariu), 6-5 Claudiu Zamfirescu.

Pentru FC Viitorul U-19 (antrenor, Nicolae Roşca) au evoluat: Murariu - Căpuşă, Ghiţă, Piciu, Rusu - Boboc, Vidrăsan (63 Zamfirescu), M. Ene - Mihalache, Bănică, Manole (78 Vâlcea).