01:07 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Raluca Olaru și Lara Arruabarrena au pierdut finala de dublu la Nurnberg

23 May, 2015 15:06 1828 Marime text

Perechea româno-spaniolă Raluca Olaru/Lara Arruabarrena, cap de serie nr. 4, a fost învinsă de cuplul Hao-Ching Chan (Taiwan)/Anabel Medina Garrigues (Spania), cu 6-4, 7-6 (5), astăzi, în finala probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Nurnberg (WTA), dotat cu premii totale de 226.750 dolari. În primul set, Olaru și Arruabarrena au condus cu 1-0 și 3-2, dar Chan și Medina Garrigues au evoluat mai bine și au câștigat cu 6-4. Cuplul româno-spaniol a început bine setul al doilea, a condus cu 2-0, apoi favoritele numărul doi ale probei au egalat (2-2), dar Olaru și Arruabarrena au avut 5-3, au irosit o minge de set, adversarele au egalat (5-5), meciul ajungând în tiebreak (6-6). Raluca și Lara au avut 3-0 și 4-1, dar au pierdut patru puncte la rând (4-5), în cele din urmă Chan și Medina Garrigues învingând cu 6-4, 7-6 (5), după o oră și 40 de minute. Raluca Olaru și Lara Arruabarrena vor primi 5.161 euro și 180 de puncte WTA. Raluca Olaru și Lara Arruabarrena mai au o semifinală jucată împreună anul acesta, la Hobart. Anul trecut, Raluca Olaru și israelianca Shahar Peer au jucat finala de dublu la Nurnberg, iar în 2013 Olaru a câștigat titlul alături de rusoaica Valeria Solovieva, Simona Halep impunându-se la simplu.