07:21 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Pe ce locuri s-au clasat la Campionatul Balcanic Cristina Bujin şi Cristi Nicuşor Boboc, de la CS Farul Constanţa

18 Feb, 2018 11:12 2760 Marime text
Cristina Bujin (CS Farul - CSA Steaua Bucureşti; antrenor, Daniel Cojocaru) şi Cristi Boboc (CS Farul - CSU Galaţi; antrenor, acelaşi Daniel Cojocaru) au ocupat locul patru, respectiv şase, în proba de triplusalt a Campionatului Balcanic de atletism în sală rezervat seniorilor, de la Istanbul.

Cea mai bună săritură a Cristinei Bujin a măsurat 13,32 m, atleta care a încheiat competiţia pe poziţia a treia sărind 13,43 m.

Cristi Nicuşor Boboc s-a clasat pe locul şase cu 15,65 m, dar l-a depăşit pe Marian Oprea (vicecampion olimpic în 2004), al şaptelea la Istanbul, cu 15,22 m.

În clasamentul general pe medalii, România a ocupat locul întâi, cu 15 distincţii (cinci de aur, cinci de argint şi cinci de bronz), fiind urmată pe podium de Turcia, cu zece medalii (3 - 5 - 2) şi Bulgaria, cu zece medalii (3 - 3 - 4).

Sursa foto: Facebook