06:59 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Meciul Poli Iași - FC Viitorul, din Cupa României, decis la penalty-uri, după ce oaspeții au condus cu 2-0 la pauză și au avut apoi un om în plus

31 Oct, 2018 00:44 1861 Marime text
FC Viitorul a disputat  meciul din optimile de finală ale Cupei României, întâlnind în deplasare echipa de Liga 1 Poli Iași.

FC Viitorul a condus cu 2-0 la pauză, după golurile lui Ianis Hagi (15 - din penalty) și Mățan (39), însă gazdele au reușit egalarea, grație reușitelor lui Sanoh (55) și Frăsinescu (75), al doilea gol fiind marcat în inferioritate numerică, după ce, în minutul 73. Andrei Cristea văzuse cartonașul roșu.

După 90 de minute de joc, scorul a rămas 2-2, astfel că s-a intrat în prelungiri.

Cum nici în cele două reprize adiționale nu s-a înscris, s-a trecut la executarea loviturilor de departajare, unde Viitorul s-a impus cu 5-3, câștigând meciul și calificându-se în sferturile Cupei României.

Pentru Viitorul au marcat de la 11 m toți executanții, în ordine, Ianis Hagi, Ciobanu, Achim, Casap și Houri, care a transformat lovitura decisivă.

Marcatorii formației gazdă au fost Platini, Qaka și Bădic, ratând N'Dongala.

FC Viitorul (manager tehnic, Gică Hagi) a început meciul cu: Buzbuchi - Mladen, Luchin, Ghiță, de Nooijer - Ciobanu, Iacob, Achim - I. Hagi (cpt.), Voduț, Mățan.

Au mai jucat Dima, Boboc, Casap și Houri.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): Facebook (FC Viitorul)