11:40 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Lupte libere in partida Romania - Andorra

19 Aug, 2005 00:00 489 Marime text

Nationala Romaniei a invins miercuri reprezentativa Andorrei cu scorul de 2-0 * Ambele goluri au fost inscrise de Adrian Mutu, care la cea de a doua sa reusita a "bifat" golul cu numarul 1000 din istoria reprezentativei noastre * In a doua repriza, andorezii au avut o evolutie de-a dreptul dezagreabila, atacurile brutale fara minge amintind mai degraba de luptele libere decat de fotbal * Dorinel Munteanu a ajuns la cea de a 125-a selectie in echipa nationala, egaland recordul detinut pana in acel moment de Gheorghe Hagi

Miercuri seara, a avut loc pe stadionul "Gheorghe Hagi" din Constanta, intalnirea dintre primele reprezentative ale Romaniei si Andorrei. Partida, contand pentru preliminariile Campionatului Mondial de fotbal, Germania 2006, a avut pentru tricolori mai mult un caracter de pregatire, tinand cont de valoarea modesta a adversarilor, precum si de faptul ca sansele noastre de calificare la Turneul Final sunt aproape compromise. Aceste lucruri l-au determinat pe selectionerul Victor Piturca sa ruleze o serie de jucatori tineri, in vederea alcatuirii unei noi generatii valoroase pentru viitoarea campanie de calificare. Astfel, una dintre surprizele selectionerului a fost titularizarea lui Razvan Cocis, acesta debutand oficial la prima reprezentativa. Partida a curs de la bun inceput in favoarea tricolorilor, prima ocazie venind chiar in minutul 4, atunci cand Dica a reluat din alunecare milimetric pe langa poarta, din marginea careului de sase metri. La urmatoarea faza, un minut mai tarziu, a fost randul lui Claudiu Niculescu sa rateze incredibil, el trimitand cu capul pe langa buturile lui Alvarez. In minutul 13, Adrian Mutu ii avertizeaza pentru prima oara pe aparatorii andorrezi, trecand printre acestia cu usurinta si sutand periculos, insa si de data aceasta "pe langa". A urmat, in min.26, o actiune excelenta a lui Dorinel Munteanu pe partea stanga, care a centrat perfect pana la Niculescu, insa dinamovistul a ratat din nou deschiderea scorului. Totusi, acest lucru s-a produs in min.28, atunci cand Contra a sprintat pe partea dreapta a directiei noastre de atac, a centrat perfect, iar Adrian Mutu a reluat cu capul in plasa, invingandu-l pentru prima oara pe goalkeeperul Andorrei. "Briliantul" a incercat sa se repete in minutul imediat urmator, dar a trimis foarte putin peste poarta. Minutul 29 a consemnat si primul cartonas galben al meciului, Ayala fiind cel admonestat de arbitru, in urma unui fault dur la centrul terenului, asupra lui Rat. Adrian Mutu a inscris a doua oara in minutul 40, printr-un sut excelent in vinclul portii lui Alvarez, marcand cu aceasta ocazie golul cu numarul 1000 al echipei nationale a Romaniei. Ingrijorat probabil ca scorul ar putea lua proportii jenante, tehnicianul Andorrei, David Rodrigo, a schimbat tactica elevilor sai la pauza, repriza a doua amintind mai degraba de luptele libere decat de fotbal. Andorrezii au faultat, au provocat si au stat intinsi pe gazon timp indelungat, la cea mai mica atingere cu romanii. Din aceasta cauza, nici ocaziile n-au mai aparut, creandu-se in schimb o atmosfera tensionata, fara rost la un meci fara miza prea mare, ca acesta. Din pacate, centralul acestei partide a scapat si el ostilitatile de sub control, acordand doar doua cartonase galbene andorrezilor si lasand meciul mult prea liber. Victor Piturca a folosit urmatoarea garnitura: Bogdan Lobont, Cosmin Contra, Razvan Rat, Gabriel Tamas, Cristian Chivu, Razvan Cocis, Florentin Petre, Dorinel Munteanu (aflat la selectia cu numarul 125, egalandu-l pe Gheorghe Hagi), Claudiu Niculescu, Adrian Mutu si Nicolae Dica. Pe parcursul meciului au mai fost introdusi Cosmin Pascovici (si el la debut), Mihai Tararache si Tiberiu Balan. Partida a fost arbitrata (slab) de o brigada din Israel, condusa de Haim Jakov, asistat de Shmuel Shteif si Erez Zatelman.