04:53 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Li s-a urcat la cap

09 Feb, 2004 00:00 1188 Marime text

VC Municipal Midia Constanta - CSS Elcond Zalau

Se vede treaba ca voleibalistilor de VC Municipal Constanta nu le-a facut bine seria de rezultate bune din prima parte a campionatului cand au obtinut trei victorii consecutive (3-2 cu VC Municipal Piatra Neamt, 3-2 cu Dinamo si 3-0 cu "U" Explorari Baia Mare) si au pierdut, explicabil, la campioana Deltacons Tulcea (0-3). Incurajarile venite din toate partile dupa acest inceput fast de an li s-au urcat jucatorilor nostri la cap, iar sambata, in meciul cu CSS Elcond Zalau, ei au fost foarte aproape de a suferi o infrangere rusinoasa. S-au impus, pana la urma destul de greu, in cinci seturi cu 3-2, prelungind suspansul pana la final. Invinsi in primul set cu 22-25, constantenii l-au castigat pe urmatorul cu 27-25. Zalauanii, avandu-i in componenta pe "dinozaurii" Ciontos, de 43 de ani, Lazar, de 39 de ani, si Vlaicu, de 33 de ani, alaturi de niste pusti anonimi, au continuat sa-i invaluie in rusine pe cei de la VC Municipal Midia Constanta, castigand setul al treilea cu 25-20. Formatia noastra a revenit in setul patru, impunandu-se lejer cu 25-16, si dadea semne ca n-ar avea probleme in ultimul, conducand la un moment dat cu 13-9. Dar oaspetii au egalat la 13-13, ridicandu-i tensiunea antrenorului constantean Romeo Enescu. Victoria a revenit formatiei noastre, cu 15-13, insa felul in care au raspuns dobrogenii la acest meci ne face sa ne intrebam daca, intr-adevar, la Constanta s-a nascut inca o echipa profesionista sau mai este cale lunga pana a se rusi acest lucru. Statistica meciului de sambata, cand au fost 17 servicii in fileu si pe afara, ridica mari semne de intrebare. "Sextetul" de baza aliniat de Romeo Enescu a fost urmatorul: Parpala, Stoian, Voinea, Began, Filip, Oros, Iancu. Au mai intrat: Halchin, Gavrila si Mihaila. In etapa viitoare, VC Municipal va evolua in deplasare la Petrom Ploiesti, prefigurandu-se o noua infrangere a constantenilor.