22:53 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM joaca azi contra lui Minaur

15 Feb, 2006 00:00 718 Marime text

# Elevii lui Aihan Omer nu au voie sa fie demoralizati din pricina semiesecului de la Cluj, deoarece saptamana aceasta este una de foc pentru ei * Astazi, Stanescu&co debuteaza anul acesta in fata propriilor suporteri, avand ca oaspete echipa Minaur Baia Mare * Oaspetii nostri de azi au dat dovada de intelegere si au acceptat sa joace pe litoral cu o zi mai devreme decat era prevazut in program * Constantenii doresc sa aiba mai mult timp la dispozitie pentru a pregati confruntarea mult mai importanta cu Dinamo Bucuresti, de duminica * HC Minaur Baia Mare, una dintre fortele handbalului din Romania, nu a mai stralucit atat de tare anul acesta, aflandu-se in acest moment pe pozitia a opta a clasamentului * In tur, elevii lui Aihan Omer s-au impus chiar in deplasare in fata baimarenilor, cu scorul de 40-34 * Intalnirea de astazi va incepe de la orele 18.00

Duminica, la Cluj, echipa HCM Constanta a inregistrat primul semiesec din acest campionat, remizand, 34-34, cu formatia Agronomia. Insa, asa cum le sta bine unor luptatori, elevii lui Aihan Omer nu au voie sa fie demoralizati, deoarece saptamana aceasta este una de foc pentru ei. Astazi, la Sala Sporturilor din Constanta, Stanescu&co debuteaza anul acesta in fata propriilor suporteri, avand ca oaspete echipa Minaur Baia Mare, una dintre echipele de traditie ale handbalului romanesc. Meciul, care conteaza pentru etapa a XV-a a Ligii Nationale Masculine, se va desfasura in devans, constantenii dorind sa aiba mai mult timp la dispozitie pentru a pregati confruntarea mult mai importanta cu Dinamo Bucuresti, de duminica. Din fericire, oaspetii nostri de azi au dat dovada de intelegere si au acceptat sa joace la Constanta cu o zi mai devreme decat era prevazut in program. HC Minaur Baia Mare, una dintre fortele handbalului din Romania, nu a mai stralucit atat de tare anul acesta, aflandu-se in acest moment pe pozitia a opta a clasamentului. Echipa baimareana a acumulat 13 puncte, obtinand cinci victorii si tot atatea infrangeri. De asemenea, Minaur este performera "remizelor" obtinand pana in acest moment nu mai putin de patru. Vizitatorii de azi sunt penalizati cu un punct in acest sezon, deoarece nu au respectat cerinta de varsta intr-unul din meciurile de campionat. In tur, elevii lui Aihan Omer s-au impus chiar in deplasare in fata baimarenilor, cu scorul de 40-34, intr-un meci contand pentru etapa a II-a. Prima parte a meciului a fost una extrem de echilibrata, dupa 30 de minute, baimarenii, incurajati de un public frenetic, reusind sa conduca cu scorul de 20-19. Si primele zece minute ale reprizei a doua au stat sub semnul echilibrului, dupa care formatia de pe litoral a reusit sa se mobilizeze si sa isi sufoce adversarul. In minutul 40, unul dintre cei mai buni jucatori ai lui Minaur, ucraineanul Kaiukha a primit direct cartonasul rosu, pentru un fault extrem de dur asupra lui Florin Nicolae. Ultimele minute ale partidei au fost dominate cu autoritate de catre HCM, care a reusit momente de adevarat spectacol si goluri de exceptie. Cel mai bun jucator al formatiei noastre a fost atunci Sandu Iacob, care a marcat nu mai putin de 11 goluri. In momentul de fata, cel mai bun marcator al lui Minaur este Yan Vizhobojysky, cu 81 de reusite, el aflandu-se pe locul zece, ultimul in topul celor mai buni marcatori. Formatia oaspete a reusit in etapa trecuta un rezultat foarte bun, invingand pe teren propriu pe Steaua Bucuresti, scor 32-30. Asadar, o intalnire care se anunta de pe acum foarte stransa si spectaculoasa, insa HCM nu are voie sa faca nici un pas gresit, Dinamo aflandu-se acum la doar patru puncte de ea. Si daca mai tinem cont si de faptul ca duminica, in Sala Antilopa din capitala, va avea loc marele derby, ne putem face o impresie asupra tensiunii din aceasta saptamana. Miza este mare, fiind in joc chiar titlul de campioana, insa oficialii constanteni sunt optimisti in privinta deznodamantului. Intalnirea de astazi va incepe de la orele 18.00 si va fi arbitrata de brigada argeseana Baducu/Voicu.