19:02 06 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HC Odorhei - HCM 37-28 Campioana, umilită de HC Odorhei

13 Sep, 2010 03:07 1567 Marime text
hcm.jpgDupă ce sezonul trecut a fost la înălţime atât în campionat, cât şi în Liga Campionilor, Handbal Club Municipal Constanţa pare să nu se regăsească în acest debut de campionat.

După două victorii, în care jocul elevilor lui Jovica Cvetkovic nu a strălucit, formaţia constănţeană a fost taxată în acest week-end de HC Odorhei. Având în spate suportul unei săli arhipline dar şi moralul ridicat după victoria din prima etapă contra Reşiţei, adversarii constănţenilor au controlat autoritar partida de la un capăt la altul. HCM s-a văzut condusă după 17 minute la cinci goluri diferenţă, ecart menţinut până la finalul reprizei, scor 18-13. A doua parte a meciului a început cu aceeaşi dominare a gazdelor, ajutate şi de apatia jucătorilor constănţeni dar şi de intervenţiile salvatoare ale portarului Sorin Bârză. În aceste condiţii diferenţa de pe tabelă a crescut treptat, făcând ca scorul să arate un neverosimil 30-19, pentru HC Odorhei. Încercările lui Toma şi compania de a reveni nu au avut efect, singura realizare de pe final de meci fiind limitarea proporţiilor scorului. Scor final 37-28 şi HCM suferă astfel una dintre cele mai drastice înfrângeri din ultimii ani. În plus, jocul slab al constănţenilor este îngrijorător, în condiţiile în care săptămâna viitoare va debuta în grupele Ligii Campionilor, pe teren propriu, împotriva formaţiei Croaţia Zagreb. Cvetkovic a folosit în acest meci următoarea formulă de echipă: Popescu - Onyejekwe, Adzic, Angelovski, Buricea, Sadoveac şi Toma. Cei mai buni marcatori au fost: Toma şi Schuch (câte 5 goluri), Sadoveac, Csepreghi şi Mureşan (câte 4) Următorul meci al HCM-ului va avea loc sâmbătă, pe teren propriu, contra Minaurului.