15:31 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Frate şi soră, campioni ai României Ştefania şi Ionuţ Morar, de la CS Farul, câte trei medalii de aur la haltere (galerie foto)

17 Jun, 2016 00:00 4744 Marime text

Etapa finală a Campionatului Naţional de haltere rezervat cadeţilor şi juniorilor III, de la Botoşani, i-a adus CS Farul Constanţa 12 medalii.

La cadeţi, Ştefania Morar s-a dovedit cea mai bună la categoria 36 kg, devenind campioană naţională la aruncat, la smuls şi la total. Trei medalii de aur, la aceeaşi categorie 36 kg, dar la juniori III, a cucerit şi fratele Ştefaniei, Ionuţ. La juniori III au mai fost medaliaţi Darius Tătaru (categ. 50 kg) - două medalii de aur şi una de argint, Ercan Sali (categ. 40 kg) - trei medalii de argint, iar Robert Vlădean (categ. 56 kg) şi Marian Băjan Baltă (categ. 45 kg) au ocupat locurile patru, respectiv şase. De pregătirea sportivilor s-au ocupat Aurel Tătaru (tatăl dublului campion naţional Darius Tătaru) şi Alin Olteanu.

Argint şi pentru Ionuţ Tucă

La Botoşani au concurat şi sportivii juniori III de la CSO Ovidiu, care sunt antrenaţi de Adrian Roşu şi de Eduard Simineanu. La categoria +56 kg, Ionuţ Tucă a obţinut trei medalii de argint, iar la feminin, Bianca Stanciu (categ. 48 kg) şi Gabriela Ţurcanu (categ. +48 kg) s-au clasat de câte trei ori pe treapta a treia a podiumului. La categoria 56 kg a băieţilor, Vlad Cepragă s-a clasat pe locul şase, iar Ciprian Codreanu a ocupat poziţia a şaptea.