23:40 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fotbalista Florentina Olar Spânu, din Constanţa, a deschis scorul în meciul Olanda - România

23 Jan, 2017 00:00 3747 Marime text
Căpitanul echipei naţionale de fotbal a României, Florentina Olar Spânu, din Constanţa, a deschis scorul în partida amicală susţinută de tricolore cu Olanda, jucat în stagiul de pregătire din Spania.

Florentina Olar Spânu a punctat în minutul 22, iar acest scor s-a menţinut până în minutul 44, când Olanda a egalat, prin Beerensteyn. După pauză, româncele n-au mai ţinut pasul cu adversarele, care s-au impus finalmente cu 7-1, graţie reuşitelor lui Kuijpers (48, 51), Van der Gragt (60, 75) şi Midema (88, 90+1).

România (selecţioner, Mirel Albon) a jucat cu: Andreea Părăluță - Teodora Meluta, Lidia Havriștiuc (46, Brigitta Goder), Maria Ficzay - Andreea Corduneanu (76, Melinda Nagy), Ioana Bortan, Ștefania Vătafu (73, Cristina Carp), Ana Maria Gorea (85, Carmen Ciobanu) - Florentina Olar (cpt.), Mara Bâtea (46, Adina Giurgiu), Andreea Voicu (65, Dariana Indrei). Florentina Olar Spânu a început fotbalul la 13 ani, la SN Constanţa, iar în prezent joacă la echipa daneză Fortuna Hjorring, fiind declarată cea mai bună fotbalistă din campionatul ţării nordice.

Meciul cu Olanda (echipa care va găzdui turneul final al Campionatului European din acest an) a fost primul din 2017 al tricolorelor şi s-a jucat la San Pedro del Pinatar, acolo unde România va disputa, astăzi, a doua partidă amicală a stagiului, împotriva selecţionatei Slovaciei, după care va reveni acasă.
Sursa foto: frf.ro