03:40 09 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Altay si Callatis Mangalia, calificate in turul sase al Cupei Romaniei

01 Sep, 2005 00:00 604 Marime text
In faza a V-a a Cupei Romaniei la fotbal, s-au disputat marti dupa amiaza si partidele dintre echipele constantene divizionare B. Astfel, la Medgidia, FC Altay a intalnit pe Midia Navodari, reusind la capatul celor 90 de minute sa se impuna cu scorul de 3-0. Partida a fost la discretia gazdelor, Midia confirmand inca o data criza profunda in care se afla de ceva vreme. Golurile celor de la Altay au fost inscrise de catre Marinescu (minutul 19), Caju (minutul 71) si B. Stoica (minutul 80). De asemenea, pe stadionul "Portul" s-au intalnit formatia gazda si Callatis Mangalia, aceste doua formatii oferind un spectacol destul de agreabil, tinand cont de intoarcerile dramatice de scor petrecute de-a lungul meciului. Callatis a deschis scorul in minutul 14, Portul egaland abia in minutul 67. Cu patru minute inaintea finalului, cei din Mangalia au mai punctat o data, acest gol parand ca va pecetlui soarta jocului. Portul a dorit sa contrazica insa calculele logice si a egalat spectaculos in minutul 94, ducand meciul in prelungiri. Acest lucru nu a contribuit insa decat la cresterea suspansului, deoarece Callatis a luat din nou conducerea in minutul 103 (de data aceasta definitiv), si s-a calificat in turul sase al Cupei Romaniei. Au inscris Caramisin (2) pentru Portul si S. Marin, Cristea si Enis, pentru Callatis. Astfel, in urmatoarea runda a acestei competitii, ultima dinaintea "intrarii" divizionarelor A, se vor intalni FC Altay si Callatis Mangalia.