18:19 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Euro 2024 Germania Ionuț Nistor și Andrei Drăgan, de la CSM Constanța, marcatori și contra Croației

17 Jan, 2024 10:07 931 Marime text
Andrei Drăgan

Echipa națională masculină de handbal a României a susținut ultimul meci din grupa de la Campionatul European din Germania, contra Croației.

Fără șanse la calificarea în faza următoare, după ce pierduseră primele două întâlniri, tricolorii (prezenți din nou la Euro după o pauză de 28 de ani) au cedat și în ultimul meci din grupă, croații impunându-se cu 31-25 (16-12).

România a deplasat la Euro un lot de 20 de jucători, dintre care un sfert (cinci) au fost de la CSM Constanța: portarul Dan Vasile, extrema dreapta Ionuț Nistor, centrul Andrei Drăgan, interul dreapta Gabriel Ilie și apărătorul Liviu Caba.

În meciul cu Croația, Ionuț Nistor a înscris de două ori, iar Andrei Drăgan a marcat un gol.

Naționala României a încheiat pe locul 22, antepenultimul, Campionatul European.

Sursa foto: Facebook (Federațăia Română de Handbal)