22:26 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Handbal România, debut cu eșec la Campionatul European

12 Jan, 2024 22:54 1197 Marime text
 Ionuț Nistor
Echipa națională masculină de handbal a României a debutat cu un eșec la Campionatul European din Germania, întrecere continentală la care tricolorii s-au calificat din nou după o pauză de 28 de ani.

România evoluează în grupa B, iar vineri, 12 ianuarie 2024, a susținut primul meci, contra Austriei, formație care s-a impus cu 31-24 (15-14).

România a deplasat la Euro un lot de 20 de jucători, dintre care un sfert (cinci) sunt de la CSM Constanța: portarul Dan Vasile, extrema dreapta Ionuț Nistor, centrul Andrei Drăgan, interul dreapta Gabriel Ilie și apărătorul Liviu Caba.

Ultimul a primit cartonaș roșu în prima repriză, aceeași sancțiune văzând-o și un alt tricolor, Negru.

Nistor a marcat trei goluri, iar Ilie două.

Duminică, 14 ianuarie, de la ora 19.00, România dispută a doua partidă, cu Spania, campioană europeană în 2018 și 2020.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): Facebook (CSM Constanța Handbal)