23:28 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

EURO 2020 Italia s-a calificat în sferturi după prelungiri

27 Jun, 2021 08:23 2575 Marime text

• După 90 de minute de joc, scorul partidei Italia - Austria a fost 0-0.

La Campionatul European de fotbal, s-au stabilit primele două echipe calificate în sferturi.

Acestea sunt Danemarca şi Italia.

Dacă selecţionata nordică a trecut la pas în optimi, la Amsterdam, de Ţara Galilor, scor 4-0 (Dolberg 27, 48, Maehle 88, Braithwaite 90+4), Italia a avut o misiune mult mai grea în partida cu Austria, de la Londra, pe care a învins-o după prelungiri.

La finele celor 90 de minute de joc scorul a fost 0-0, iar în timpul adiţional s-a marcat de trei ori, Italia câştigând cu 2-1 (Chiesa 95, Pessina 105 / Kaladzic 114).

În sferturi, Danemarca va întâlni câştigătoarea partidei Olanda - Cehia, iar Italia se va duela cu cine va învinge în confruntarea Belgia - Portugalia.