01:09 17 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Egal preţios înregistrat de „marinari” La Slobozia, Farul a avut un înger păzitor (galerie foto)

20 May, 2013 00:00 2538 Marime text
FC Farul a realizat, sâmbătă, un rezultat însemnat în lupta pentru evitarea retrogradării, 1-1 (Drugă 30 - autogol / Săceanu 42) pe terenul Unirii Slobozia, în etapa a 27-a a Ligii a 2-a

În urma acestui scor, echipa constănţeană ocupă locul 11 (primul deasupra liniei retrogradării), cu 23 de puncte, cu două mai mult decât Rapid CFR Suceava, echipa de pe ultima poziţie, a 12-a, care duce în Liga a 3-a. În etapa viitoare, constănţenii primesc vizita echipei CF Brăila.

Deşi s-a confruntat cu probleme importante de lot, având indisponibili trei titulari (Curcă - accidentat, Buzea şi Niţescu - suspendaţi), un alt jucător, Ţabără, indisponibil şi el (în urma unor probleme medicale), iar golgeterul Chiţu a jucat sub influenţa unei răceli puternice, Farul a plecat neînvinsă de la Slobozia, un teren pe care oaspeţii câştigă greu puncte. Echipa Farului a fost: Vl. Neagu - Băjan, Bumbac, I. Popescu, Drugă (75 Bădaşcă) - Săceanu, B. Nicola - Ivanovici, Sg. Popescu, Călinţaru (88 Fuchs) - S. Chiţu (cpt.) (50 Stoianof). „Puteam să câştigăm pe final, când Stoianof a ratat două ocazii mari. În minutul 85, a tras din 4 m pe lângă poartă, iar în minutul 90 a scăpat singur de la 25 m, dar nu l-a putut învinge pe portarul advers. Totuşi, dacă am fi câştigat, ne-am fi impus nemeritat, pentru că Unirea a irosit şase - şapte situaţii mari de a marca. Însă noi am avut un portar în zi de graţie, pe Vlad Neagu, care a apărat foarte bine. Este foarte important acest punct, care poate fi cel al salvării. Era ideal să câştigăm, dar, după cum au decurs lucrurile în teren, am cucerit un punct de aur. Este cu atât mai important cu cât ne-am confruntat cu mari probleme de lot, fiind nevoit să improvizez în apărare. De asemenea, băieţii au acuzat o stare de oboseală, după ce au disputat patru jocuri în 14 zile”, a declarat Ion Răuţă, antrenorul principal al Farului.

„Cheia e la noi”

Gazdele au ratat încă din debut (V. Gheorghe 6), apoi Macare (19) nu a fost nici el inspirat, iar la situaţia lui Mihalcea a intervenit Neagu. În minutul 30 însă, Unirea a deschis scorul, la o fază la care Ibrian şi Drugă şi-au disputat o minge în apropierea porţii, iar fundaşul stânga al Farului a fost ghinionist. Stan (36) a fost aproape de majorarea scorului, însă, cum ocaziile se răzbună, „marinarii” au egalat pe finalul primei reprize: Sg. Popescu centrează din lovitură liberă, cap Săceanu din careu şi 1-1. Şi după pauză gazdele s-au arătat periculoase. Neagu a intervenit de două ori la Florea (48, 55), Unirea a avut şi o bară (Ibrian 58), iar Mihalcea şi V. Gheorghe nu au putut înscrie la aceeaşi fază. S-a terminat 1-1, rezultat care o îndepărtează şi mai mult pe Farul de retrogradare. „În această săptămână, este important să ne odihnim, să fim lucizi şi cu capul pe umeri şi să ne pregătim bine, pentru ca, sâmbătă, să batem CF Brăila. O victorie ne-ar creşte la 90% şansele de salvare. Cheia e la noi”, a mai spus Ion Răuţă, care, de patru etape, nu pierde cu Farul, având trei victorii şi o remiză.

FC Botoşani a promovat

În celelalte meciuri din etapă s-au înregistrat rezultatele: Chindia Târgovişte - Dinamo II 2-1, Sportul Studenţesc - FC Botoşani 0-4 (oaspeţii au promovat matematic), CF Brăila - Dunărea Galaţi 0-1, CS Otopeni - Delta Tulcea 4-2. Săgeata Năvodari, Rapid CFR Suceava şi ACS Buftea au avut rundă liberă. În etapa viitoare, Săgeata joacă în deplasare cu Rapid CFR Suceava. Clasament: 1. FC Botoşani - 50p, 2. CS Otopeni - 41p, 3. Săgeata - 40p, 4. Delta - 39p, 5. CF Brăila - 36p, 6. Dunărea Galaţi - 28p, 7. Unirea Slobozia - 26p, 8. ACS Buftea - 25p, 9. Sportul Studenţesc - 25p, 10. Chindia - 23p, 11. FC Farul - 23p, 12. Rapid CFR - 21p, 13. Dinamo II - 10p.

Sursa foto: suporterul-constantean.ro şi FC Farul