12:11 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Doi fotbaliști de la Farul Constanța, în tricoul Naționalei Under-15 a României la „Torneo delle Nazioni“ (GALERIE FOTO)

04 May, 2023 00:00 1782 Marime text

• Tricolorii au terminat pe locul secund în faza grupelor, iar apoi au încheiat competiția pe poziția a 7-a.

Echipa națională de fotbal Under-15 a României, formată din jucători născuți după 1 ianuarie 2008, a participat la competiția internațională „Torneo delle Nazioni U15“, care a fost găzduită de trei țări (Italia, Slovenia și Austria).

În cele patru confruntări-test, pentru România U-15 au evoluat și doi jucători ai clubului Farul Constanța: David Nițu (fundaș dreapta) și Andrei Popescu (fundaș central). Tricolorii au terminat pe locul secund în faza grupelor, iar apoi au încheiat competiția pe poziția a 7-a. Bilanțul selecționatei antrenate de Victor Ene a fost de trei egaluri (1-1 cu Emiratele Arabe Unite, 1-1, 2-5 după penalty-uri cu Macedonia de Nord, 0-0, 4-3 după penalty-uri cu Cehia) și o înfrângere (0-1 cu Slovenia).

România U15 - Slovenia U15 (Grupe):
David Nițu - fundaș dreapta, a intrat pe teren în minutul 59;
Andrei Popescu - fundaș central, a intrat pe teren în minutul 59.

România U15 - Emiratele Arabe Unite U15 (Grupe):
David Nițu - fundaș dreapta, a intrat pe teren în minutul 49;
Andrei Popescu - fundaș central, a rămas pe banca de rezerve.

România U15 - Macedonia de Nord U15 (Locurile 5-8):
David Nițu - fundaș dreapta, a fost titular și a jucat până în minutul 53;

România U15 - Cehia U15 (Locurile 7-8):
David Nițu - fundaș dreapta, a intrat pe teren în minutul 36;

Eroul Mario Din

Pe plan intern, echipa Under-15 a Farului (antrenor, Dan Ochia) s-a oprit în sferturile Cupei Elitelor, eliminată de FC Argeș, pe al cărei teren s-a jucat meciul. Gazdele s-au impus la loviturile de departajare. La finalul celor 70 de minute regulamentare, scorul a fost fost 0-0, iar de la punctul cu var FC Argeș a avut câștig de cauză cu 3-1. Eroul partidei a fost portarul gazdelor, Mario Din, care a apărat trei lovituri de la 11 m!

Penalty-uri:
Seria 1: 0-1 Avramescu, 1-1 Petriu
Seria 2: ratare Pătru (apără portarul), 2-1 Georgescu
Seria 3: ratare Căldăraru (apără portarul), 3-1 Dinu
Seria 4: ratare Tameș (apără portarul).

Pentru Farul U-15 au evoluat: Frățilă - Pătru, Căldăraru, Dragomir, Tînjală (60 Trofimov) - Tameș, Gheorghe (69 Butișteanu), Sanda (36 Popeșteanu) - Goncear (24 Mihai), Avramescu, Berchez (60 Mozăceanu). Rezerve neutilizate: Barbu - Bituleanu.

În fazele precedente, înaintea sferturilor, Farul trecuse de Oțelul Galați (scor 1-0) și de Blue Stars Brăila (5-0).

Sursa foto: Facebook (Echipa națională de fotbal a României)

În turneul semifinal al Ligii Elitelor Under-15, Farul Constanța va juca la Ovidiu. În Cupa Elitelor, „marinarii“ au avansat în sferturi (GALERIE FOTO)