16:03 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Dinamo București a învins HC Dobrogea Sud Constanța și a cucerit Supercupa României

25 Aug, 2018 19:54 2274 Marime text
Campioana sezonului trecut a Ligii Naționale de handbal masculin, Dinamo București, a învins astăzi  deținătoarea Cupei României, HC Dobrogea Sud Constanța, în meciul disputat în București care a avut ca miză Supercupa României.

Dinamo s-a impus cu 31-26, după ce la pauză HC Dobrogea Sud a condus cu 17-16.

Golurile echipei constănțene au fost marcate de Malinovic - 6, Mocanu - 4, Vujovic - 4, Cutura - 3 (toate de la 7 m), Crnoglavac - 2, Kevic - 2, Nistor - 2, Nikolic - 2 și Cikovani - 1.

Condusă pe parcursul primei reprize și la diferență de patru goluri (10-6, 12-8, 13-9), HC Dobrogea Sud a revenit pe final și a încheiat prima parte în avantaj, 17-16. După pauză, formația de pe litoral a menținut o perioadă ritmul ridicat, ajutată în continuare de paradele lui Mitrevski din poartă. HC Dobrogea Sud s-a distanțat astfel și la trei goluri (22-19, 23-20), însă Dinamo a avut puterea de a reveni pe tabelă, cu șapte minute înainte de final a trecut în avantaj (25-24) și s-a impus cu cinci goluri avans, ultimele patru reușite ale meciului aparținându-i, de la 27-26 la 31-26.

Dinamo a punctat prin: Bannour - 7 goluri (unul de la 7 m), Zulfic - 6, Szasz - 3, Kuduz - 3, Acatrinei - 3, Descat - 2, Komogorov - 2, Alouini - 2, Negru - 2 și Savenco - 1.

Sursa foto: Facebook (Dinamo București)