07:55 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Daniel Banu si-a luat revansa

19 Mar, 2004 00:00 678 Marime text

Steaua Electrocarbon Slatina - VC Municipal Midia Constanta 3-2

La capatul unei partide extrem de disputate, voleibalistii de la VC Municipal Midia Constanta au pierdut cu 3-2 meciul sustinut in deplasare, cu Steaua Electrocarbon Slatina, din ultima etapa a Superligii. Constantenii, avandu-l pe banca pe secundul Gheorghe Branza, deoarece principalul Romeo Enescu acuza niste probleme medicale, au condus cu 1-0, au egalat la 2-2, dar au pierdut pana la urma in setul decisiv, in fata unei echipe gazda mult mai motivata si incurajata de o galerie frenetica. Steaua Electrocarbon Slatina, pregatita de Daniel Banu, fostul tehnician demis anul trecut de la gruparea de pe litoral, avea doar varianta victoriei pentru a evita ultimul loc in clasamentul Superligii, in timp ce dobrogenii aveau acontata deja pozitia a cincea. VC Municipal Constanta a inceput bine jocul. A castigat primul set cu 25-20, dupa care s-a vazut egalata si apoi condusa cu 2-1 pe seturi in urma adjudecarii de catre gazde a seturilor doi (25-15) si trei (25-23). Dobrogenii au reusit sa egaleze in urma victoriei din setul patru (25-15), ducand jocul pana in setul decisiv. Sprijinita si de arbitraj, formatia gazda a castigat cu 15-10. "Sextetul" de baza aliniat de VC Municipal Midia a fost urmatorul: Parpala, Iancu, Began, Colcer, Oros, Voinea si Stoian (libero). Au mai intrat pe parcurs: Halchin, Filip si Mihaila. Odata cu acest meci s-a incheiat si faza a doua a campionatului, insa saptamana viitoare se va disputa play-off-ul, echipa noastra urmand sa intalneasca in aceasta faza pe VC Municipal Piatra Neamt. Se va juca dupa sistemul cel mai bun din trei meciuri, prima confruntare avand loc la Constanta (miercuri), celelalte doua, la Piatra Neamt (sambata si duminica).