06:32 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Constanța. Frontiera Tomis a câștigat ediția 2018 a Cupei României la oină

21 Jul, 2018 12:48 2712 Marime text
Ediția 2018 a Cupei României la oină, întrecere rezervată seniorilor, s-a încheiat astăzi, la Constanța, cu victoria (ca și anul trecut) a formației Frontiera Tomis Constanța.

În finala mare, echipa de pe litoral a dispus de eterna rivală Straja București cu 26-9 (10-7).

Pe locul trei s-a clasat Biruința Gherăiești, care a învins în finala mică Politehnica Cluj, scor 12-3 (10-1).

Poziția a cincea a fost ocupată de Energia Râmnicelu și CS Olteni, iar locul șase i-a revenit echipei Stejarul Pârcovaci.

În semifinale, rezultatele au fost: Straja - Biruința 23-17 (5-10) și Frontiera Tomis - Poli Cluj 38-8 (18-6).

Întrecerea a fost organizată, timp de două zile, pe terenul Constructorul Cleopatra din Complexul Sportiv Badea Cârțan, de Federaţia Română de Oină, în colaborare cu Ministerul Tineretului şi Sportului, ACS Frontiera Tomis Constanţa, CS Cleopatra Mamaia, Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Constanţa şi Asociaţia Judeţeană de Oină Constanţa.

La competiție au fost prezenți și primarul municipiului Constanța, Decebal Făgădău, și directorul DJST Constanța, Mariana Solomon, care au participat și la festivitățile de premiere.

Mâine, pe plaja Cleopatra din Mamaia va avea loc și Campionatul Național de seniori, programul orar fiind: 9.00 - 11.00 - meciuri din grupe; 11.00 - 12.00 - semifinale; 12.00 - 13.00 - finala mică; 13.00 - 14.00 - finala mare.

Sursa foto: Facebook (Federația Română de Oină)