07:41 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Cinci fotbalişti de la FC Viitorul au jucat în meciul Ungaria - România 1-2

18 Feb, 2021 12:15 3339 Marime text
  • Eduard Radaslavescu a fost căpitanul echipei tricolore.

Echipa națională de fotbal Under-17 a României (formată din jucători născuți după 1 ianuarie 2004) a susținut un joc de verificare împotriva formației similare a Ungariei.

Partida s-a disputat la Gyula și s-a încheiat cu victoria echipei tricolore, scor 2-1.

Pentru România au marcat Gabriel Fulga (30) și Bence Szabo (57 - autogol), în timp pe reușita gazdelor i-a aparținut lui Laszlo Pekar (67).

Selecționerul român Daniel Mogoșanu a utilizat în această întâlnire cinci componenți ai FC Viitorul Constanţa: David Dincă, David Maftei, Robert Răducioiu, Emanuel Martinovic și Eduard Radaslavescu.

Aceştia au evoluat astfel:

David Dincă - portar, a intrat pe teren din debutul reprizei secunde;
David Maftei - fundaș dreapta, a fost titular și a jucat până în minutul 76;
Robert Răducioiu - fundaș central, a fost titular și a jucat până în minutul 76;
Emanuel Martinovic - fundaș central, a intrat pe teren în minutul 62;
Eduard Radaslavescu - mijlocaș, a fost căpitanul echipei și a evoluat până în minutul 76.

Sursa foto: Facebook (Echipa naţională de fotbal a României)