11:27 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ce final de meci! FC Viitorul câștigă la Craiova, se clasează pe locul 3 și își asigură o nouă participare europeană

18 May, 2019 23:12 1787 Marime text
Un nou rezultat important al FC Viitorul, obținut în această seară, în deplasare cu CSU Craiova, în ultimul meci susținut de cele două formații în ediția 2018/2019 a Ligii 1.

Partida era decisivă pentru clasarea pe locul 3 în clasament, pe care și-l disputau ambele echipe.

Echipa din Bănie avea nevoie neapărat de victorie, FC Viitorul rămânea pe podium și cu un egal.

S-a terminat însă 2-1 pentru FC Viitorul, care a câștigat în minutele de prelungire, după ce a fost condusă cu 1-0 la pauză!

Au marcat Martic (13), respectiv Mihăilă (70 - autogol) și Drăguș (90+3).

CSU Craiova a jucat cu un om în minus din minutul 73, după ce Fereira a fost eliminat cu roșu direct, pentru un fault dur la portarul Viitorului, Cojocaru.

Au jucat:

CSU Craiova (antrenor, Corneliu Papură): Pigliacelli - Martic, Ferreira, Acka, Bancu - Mateiu, Fedele (76 Donkor), Cicâldău - Bărbuţ, Cristea (46 Fortes), Mihăilă (88 Baicu).

FC Viitorul (manager tehnic, Gică Hagi): Cojocaru - Boboc, Ţîru, Ghiţă, De Nooijer - Houri, Băluţă (66 Artean), Vînă (57 Tîrcoveanu) - Hagi, Rivaldinho, Drăguş.

Grație clasării pe locul 3 în Liga 1, FC Viitorul și-a asigurat o nouă participare în cupele europene, urmând a evolua în preliminariile Europa League.

Pentru FC Viitorul va urma un alt meci foarte important, finala Cupei României, cu Astra Giurgiu, care se va disputa la Ploiești, pe 25 mai.

Sursa foto: ZIUA de Constanța